Chociaż w nowszych modelach czujniki ciśnienia powietrza montowane są w każdym samochodzie, to niestety nie zawsze tak było i posiadacze starszych modeli bardzo często nie mają tej przydatnej funkcji. O czym warto pamiętać jeżeli w naszym pojeździe nie ma systemu monitorującego ciśnienia?
Czym jest miernik ciśnienia?
Miernik ciśnienia to rozwiązanie stosunkowo nowe, które, jak sama nazwa wskazuje, służy do pomiaru ciśnienia w oponach pojazdów. Nowoczesne mierniki są wyposażone także w wiele innych funkcji, np. wykrywanie przeciekających wtryskiwaczy i pomp paliwowych, diagnostykę zaworów czy wspomaganie układów hamulcowych. W starszych pojazdach, które nie były wyposażone w to urządzenie, kierowca był zmuszony, aby na co dzień dbać o prawidłowy stan ciśnienia w swoich oponach. Wynikało to z faktu, że pojazdy nie były wyposażone we wspomaganie kierownicy, a opony z prawidłowym ciśnieniem ułatwiały kierowcy życie. Współczesne auta mają na wyposażeniu tak wiele elektroniki i różnorodne systemy wspomagające prowadzenie samochodu, że kierowcy nie odczuwają już tak bezpośrednio nieprawidłowego poziomu ciśnienia, jednak nadal warunkuje on komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Sprawdzanie ciśnienia ogumienia jest zatem bardzo ważne i zlekceważenie tego może mieć fatalne skutki.
1. Wydłużona droga hamowania i słaba sterowność
Niewłaściwe ciśnienie w oponach, niesie ze sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Pierwszym i zarazem jednym z najbardziej niebezpiecznych, jest wydłużona droga hamowania. Szczególnie przy śliskiej nawierzchni zauważalne jest, że droga, jaką musi przebyć pojazd, żeby się zatrzymać, jest dłuższa niż ta, jaką pokonuje przy prawidłowym ciśnieniu w ogumieniu. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o sterowność pojazdu – pojazd, kiedy w oponach występuje zbyt niskie ciśnienie, nie reaguje prawidłowo na manewry, jakie chce wykonać kierowca.
2. Niska ekonomia jazdy
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, jakie czynniki mają finalnie wpływ na wielkość spalania ich pojazdu. Ekonomika jazdy jest wypadkową wielu czynników m.in. jednostki spalinowej, sposobu jazdy, nie bez znaczenia jest także poziom ciśnienia w oponach. Zbyt niski poziom ciśnienia ogumienia przyczynia się do wyższego spalania, co tym samym generuje większe koszty użytkowania pojazdu. Do tego opony zdecydowanie szybciej się zużywają, trzeba częściej je wymieniać.
3. Zwiększone prawdopodobieństwo wystrzelenia opony
Niewłaściwy poziom ciśnienia w oponach może przyczynić się do poważnych problemów podczas jazdy. Kiedy w naszych oponach ciśnienie jest zbyt niskie, znacznie zwiększa się ryzyko niespodziewanego wystrzału opony podczas podróży. Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być naprawdę poważne.
4. Słaba przyczepność
Z ciśnieniem nie powinno się przesadzać w żadną ze stron. Zbyt duże ciśnienie w oponach, także nie jest wskazane. Jeżeli dopuścimy do tego, że ciśnienie w oponach będzie zbyt wysokie, pojazd będzie miał zbyt niską przyczepność do podłoża, ponieważ zbyt mała powierzchnia opony przylega do drogi.
Ciśnienie w oponach, które nie jest właściwe, niestety obniża komfort jazdy. Nie są odczuwalne wszystkie nierówności.