Klimatyzacja jest coraz bardziej popularna zarówno w domach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach. Odpowiada za utrzymanie nie tylko prawidłowej temperatury w pomieszczeniach, ale również za jakość powietrza, którym oddychają domownicy lub pracownicy. Aby jednak klimatyzacja spełniała swoje zadania, musi być okresowo sprawdzana, regulowana i czyszczona.
Okresowa konserwacja klimatyzacji
Producenci instalacji doradzają przeprowadzanie okresowych, corocznych konserwacji urządzeń. Służą one wyczyszczeniu filtrów, usunięciu zabrudzeń powstałych w wyniku osiadania kurzu i pyłu, ale także pozwalają na usunięcie drobnoustrojów czy grzybów, które mogą rozwijać się w środku układu. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie elektrycznych i mechanicznych części urządzenia oraz wykrycie ewentualnych przecieków czy ubytków.
Jednym z najczęściej wykrywanych problemów podczas takiej rutynowej kontroli jest oblodzenie niektórych elementów klimatyzacji. Najczęściej szron lub lód pojawia się na parowniku, przewodzie wylotowym skraplacza, filtrach czy odwadniaczu. Narastający problem może być także zauważony wyraźną zmianą w pracy urządzenia.
Jaka jest przyczyna powstawania lodu na klimatyzacji?
Klimatyzacja to zestaw współpracujących ze sobą układów, które odpowiadają za wymianę ciepła. Ich działanie polega na “zasysaniu” gorącego powietrza z otoczenia i ochładzaniu go, w wyniku czego następuje skraplanie. W tym celu niezbędne są w nim takie elementy jak wymiennik ciepła, skraplacz czy parownik, a także odpowiedni czynnik chłodzący, który będzie odbierał temperaturę z zasysanego powietrza.
Lód lub szron na poszczególnych elementach konstrukcyjnych klimatyzacji powstaje zazwyczaj wówczas, gdy zmniejsza się przepływ czynnika chłodzącego przez układ. Jest to wynikiem powstawania zatorów na jego drodze, związanych między innymi z mechanicznymi zabrudzeniami. Zator powoduje spadek ciśnienia i zmniejszenie przepływu, a co za tym idzie obniżenie temperatury aż do powstania oblodzenia. W efekcie obserwowany jest spadek wydajności pracy klimatyzacji.
Odpowiednie czyszczenie klimatyzacji
Rozwiązaniem opisanego problemu jest oczywiście oczyszczenie klimatyzacji i usunięcie powstałego zatoru, a także odlodzenie układu. W tym celu warto wykorzystać profesjonalną chemię dostępną w sklepie Airok, która zagwarantuje skuteczne usunięcie lodu i szronu, a także wewnętrznych zabrudzeń.
Wykorzystanie profesjonalnej chemii wiąże się z używaniem preparatów dedykowanych do konkretnych problemów i elementów układu. Umożliwia to jego dokładne oczyszczenie z zabrudzeń mechanicznych, ale także grzybów, wirusów czy bakterii, które mogły znaleźć się wewnątrz urządzenia. W efekcie klimatyzacja może na nowo rozpocząć wydajne działanie, a jednocześnie ma korzystniejszy wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu.
Odpowiednia konserwacja klimatyzacji to jednak nie tylko oczyszczenie, ale również kontrola poszczególnych układów, sprawdzenie ubytków, czy przecieków, które mogłyby również doprowadzić do zmniejszenia wydajności, czy – w skrajnym przypadku – do zatrzymania pracy. Warto o tym pamiętać i przeprowadzać ją rokrocznie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia późniejszych problemów.