Każdy właściciel samochodu pragnie, by jego maszyna prezentowała się jak najlepiej. W tym celu należy używać kosmetyków przeznaczonych do woskowania lakieru. By uzyskać optymalny efekt wizualny – warto używać ich w odpowiedni sposób oraz właściwej kolejności. Poniżej rozwiniemy ten temat z naciskiem na podstawową sprawę – jak wykonać woskowanie, by uzyskany efekt był bardziej niż zadowalający.

Woskowanie lakieru – jak oczyścić, zakonserwować i uzyskać optymalny połysk?

Woskowanie lakieru zacznijmy od jego oczyszczenia. Plamy, zaschnięte i tłuste zabrudzenia powinny zostać usunięte. Warto także sięgnąć do zakamarków karoserii używając szczotek i odkurzaczy. Warto przy tym podkreślić, że czyszcząc powierzchnię samochodu należy usunąć także pozostałości poprzedniej warstwy kosmetyków.

Następnie należy osuszyć samochód i dokonać dokładnej diagnozy powierzchni lakieru. Najlepiej przejechać po jego powierzchni opuszkami palców (w rękawiczce – by nie zostawiać tłustych śladów). Upewnijmy się, czy nie ma bruzd, nierówności lub zadrapań.

Jeśli lakier jest w dobrym stanie i nie wymaga usunięcia defektów – możemy przejść do kolejnego kroku, czyli woskowania. W innym wypadku – konieczne będzie sięgnięcie po takie kosmetyki jak mleczka lub pasty do wypełniania rys, bądź wykorzystanie specjalnych maszyn polerskich.

Warto też podkreślić, że na czas woskowania należy umieścić pojazd w miejscu zacienionym, gdzie słońce nie będzie nagrzewać jego powierzchni.

Dobór kosmetyków i akcesoriów do woskowania lakieru

Zacznijmy od zgromadzenia najważniejszych akcesoriów wykorzystywanych w woskowaniu. Są to aplikator gąbkowy oraz mikrowłókno. Nie należy stosować zwykłych gąbek kuchennych lub łazienkowych do woskowania powierzchni, gdyż mogłyby ją porysować. Podobnie z akcesoriami do polerowania – mikrowłókno jest idealne, gdyż gwarantuje, że nie powstaną żadne rysy, nawet po długim maratonie polerowania.

Aplikator jest pomocny w dozowaniu odpowiedniej ilości wosku. Nie należy przesadzać z jego ilością – nakładana warstwa powinna być cienka, zwłaszcza jeśli wybraliśmy kosmetyki z górnej półki. Niektórzy nakładają wosk rękoma, jednak wymaga to pewnej wprawy i doświadczenia.

By uzyskać optymalny efekt, warto nakładać wosk w niewielkich porcjach, tak, by jego polerowanie zajęło nam góra 5 minut. Im dłużej będzie leżał wosk na karoserii i czekał, aż zaczniemy go rozprowadzać, tym gorzej nam to pójdzie. Wosk powinien oczywiście chwilę odczekać po nałożeniu – najlepiej wykonać prosty test używając palca. Jeśli po odciśnięciu w wosku, nie pozostawia śladu – można zacząć jego rozprowadzanie.

Jak długo należy polerować? Aż uzyskamy efekt połysku. Najlepiej wykonywać koliste ruchy rękoma do momentu, aż uzyskamy zadowalający efekt. Wskazówką może być głębia koloru – jeśli intensywnieje, oznacza, że wykonujemy woskowanie poprawnie. Na koniec warto również spryskać karoserię wodą – sprawdzając, w jaki sposób ścieka. Jeśli krople są odpychane i łatwo spływają – możemy sobie pogratulować „dobrej roboty”.

Warstwa wosku będzie utrzymywać się na pojeździe przez okres kilku miesięcy. Przez ten czas, zabezpieczy go przed zarysowaniami, brudem, a także szkodliwym działaniem wody. Wszystkim zainteresowanym tematyką wosków do polerowania lakieru polecamy sięgnąć do oferty Vertion, w której znajdziesz kosmetyki najwyższej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here