Dalie to rośliny, które kojarzą się z wiejskimi ogrodami. Mimo że pochodzą z gorących rejonów Ameryki Środkowej, bardzo dobrze wpisują się w charakter rustykalnych aranżacji, dodając im koloru i swojskiego uroku. Mogą zdobić rabaty, skalniaki, a nawet tarasy i balkony – o ile zdecydujesz się uprawiać je w donicach. Chcesz, aby tworzyły piękne kompozycje, a ich kwitnienie było długie i obfite? W takim razie zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi uprawy. 

Uprawa dalii w ogrodzie – wymagania 

To kwiaty, które uwielbiają słońce i najlepiej wzrastają na dobrze wyeksponowanych stanowiskach. Sadzonki dalii z tego sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-dalii/ najlepiej umieścić w żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu – ważne, aby nie było zbyt wilgotne, ponieważ może to skutkować rozwojem chorób i gniciem. Zbyt ciężką ziemię uzupełnij piaskiem i równomiernie rozłóż kompost. Głębokość sadzenia bulw wynosi średnio 5-7 cm – tyle wystarczy, aby pąki znajdowały się tuż nad powierzchnią gleby.
Na miejsce stałe dalie wysadza się od końca kwietnia do końca maja i dodatkowo okrywa agrowłókniną na wypadek przymrozków. W przypadku odmian wysokich pamiętaj, aby zachować przynajmniej 70 cm odległości; odmiany karłowe można sadzić w mniejszych odstępach – co 20-30 cm. Karpę zasypuje się ok. 5-centymetrową warstwą podłoża. 

Jak zadbać o dalie w ogrodzie?

Dalie są dość wymagającymi roślinami i nie wybaczają zaniedbań. Wymagają systematycznego nawadniania, aby nie stracić wigoru i kwiatów, a także nawożenia nawozami mineralnymi o spowolnionym działaniu. Uważaj jednak na nawozy azotowe – zbyt hojna aplikacja preparatów może spowodować nadmierne wyrośnięcie rośliny, które nie przełoży się na równie obfite kwitnienie. Jesienią lub wiosną zaaplikuj dobrze rozłożony kompost – nie tylko zasili podłoże, ale także poprawi strukturę gleby.
Wysokie odmiany dalii można podeprzeć palikami, aby pędy nie położyły się pod ciężarem kwiatów. Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także usunięcie przekwitniętych kwiatów, które pobudza kwitnienie rośliny. 

Jak rozmnażać dalie ogrodowe?

Rozmnażanie dalii można wykonać na kilka sposobów – przez dzielenie karp, sadzonkowanie i wysiewanie. Pierwszy sposób jest bardzo prosty i polega na podziale karp przed posadzeniem, zabezpieczeniu miejsc „podziału” węglem drzewnym i umieszczeniu w podłożu. Jeżeli chcesz, aby rozmnażanie było bardziej efektywne, postaw na sadzonkowanie, czyli pobieranie sadzonek pędowych z rośliny wysadzonej w lutym lub marcu. Ich końce zanurza się w ukorzeniaczu, a sadzonki sadzi w pojemnikach i utrzymuje w stałej wilgotności. Korzenie pojawiają się średnio po trzech tygodniach. 

Jak zimować dalie? Praktyczne wskazówki

Dalie nie są mrozoodporne, dlatego po pierwszych przymrozkach trzeba ściąć nadziemną część rośliny i wykopać karpę. Otrząśnięte korzenie pozostawia się do wyschnięcia w ciepłym miejscu, a następnie umieszcza w ażurowych skrzynkach i przysypuje torfem, sprawdzając co jakiś czas, czy dobrze zimują i nie dochodzi do gnicia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here