Od tego urządzenia oczekujemy, że będzie dobrze zgarniać kurz, pył i drobne odpadki z podłogi. Jest najlepszym przyjacielem domowników i trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku bez niego. Jednak szybko przekonujemy się, że odkurzacz odkurzaczowi nierówny. Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić odkurzacz, zastanów się, na jakim efekcie ci zależy i czy twój sprzęt idealny powinien posiadać jakieś szczególne funkcje. Powinno być nie tylko czysto, ale też praktycznie i oszczędnie.

 1. Jaki kupić odkurzacz? Rodzaje odkurzaczy i ich zastosowanie
 2. Top 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza

Choć brzmi to nieco przewrotnie, mnogość modeli odkurzaczy dostępnych w sklepach wcale nie ułatwia sprawy. Możemy godzinami surfować w sieci, przeczesując liczne rankingi i szukając odpowiedzi na pytanie, jaki sprzęt będzie idealny właśnie dla nas. Podczas wyboru liczy się wiele czynników – to, czy mieszkamy w dużym domu, czy raczej ciasnym mieszkaniu, czy ktoś z domowników jest alergikiem, czy mieszkają z nami jakieś zwierzęta itd. Dobrze wybrany odkurzacz to oszczędność czasu i nerwów, a w dłuższej perspektywie – również oszczędność pieniędzy. Pamiętajmy zatem, że kierowanie się wyłącznie kryterium ceny urządzenia, może okazać się zwodnicze.

1. Jaki kupić odkurzacz? Rodzaje odkurzaczy i ich zastosowanie

Zastanawiasz się, jaki kupić odkurzacz? Zacznij od zapoznania się z rodzajami odkurzaczy, by dokonać właściwego wyboru.

Na rynku spotkać możemy modele tradycyjne czyli odkurzacze bezworkowe oraz odkurzacze workowe, a także te bardziej zaawansowane – odkurzacze piorące i odkurzacze wodne. Rośnie również popularność odkurzaczy pionowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że coraz częściej mieszkają z nami psy, koty lub inne zwierzęta domowe. Odkurzacz pionowy pomaga w utrzymaniu porządku przy kudłatych współlokatorach. Jakie zalety posiada oprócz tego? Co wyróżnia pozostałe odkurzacze’

 • odkurzacz bezworkowy – nazywany również cyklonowym. Zebrane podczas robienia porządków zanieczyszczenia nie trafiają w tym przypadku do worka, ale do plastikowego zbiornika. Jest to odkurzacz tani w eksploatacji, jednakże wymaga mycia pojemnika, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Odkurzacz bezworkowy jest tańszy niż workowy i może zmieścić więcej kurzu. W sprzedaży dostępne są odkurzacze bezworkowe o różnych wymiarach.
 • odkurzacz workowy – jest to obecnie najbardziej popularne urządzenia sprzątające. Zabrudzenia są w nim zbierane do worka – wielorazowego płóciennego lub jednorazowego papierowego. Im większe worki, tym rzadsza konieczność ich wymiany.
 • odkurzacz piorący – wszechstronny model z funkcją prania. Dzięki niemu nie tylko pozbędziemy się zanieczyszczeń, ale spierzemy również plamę z dywanu czy zbierzemy rozlany płyn. Odkurzacz piorący jest więc wszechstronnym, bardzo przydatnym urządzeniem. Decydując się na niego, trzeba się jednak liczyć z większym wydatkiem.
 • odkurzacz wodny – urządzenie sprzątające wyposażone w filtr wodny, gromadzący zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą. Jest to ciekawa propozycja, która świetnie się sprawdzi w przypadku alergików. Pozwala na dokładne zebranie kurzu, a przy tym nie musimy się martwić rozsypaniem nieczystości, np. podczas wymiany worka.
 • odkurzacz ręczny – jest stosunkowo niewielki w porównaniu do pozostałych odkurzaczy. Dlatego też świetnie się sprawdza, gdy chcemy posprzątać miejsca trudno dostępne. Taki odkurzacz przyda się właścicielom samochodów, również ze względu na brak kabla.
 • odkurzacz pionowy – występuje w dwóch wariantach: bezprzewodowym oraz przewodowym. Jest to bardzo wygodny model – w obu przypadkach nie musimy się pochylać. Trzymamy jedynie rączkę, a szczotka usuwa zanieczyszczenia.

Jeśli nadal nie wiesz, która z tych opcji jest dla ciebie, porównaj poszczególne modele urządzeń w specjalnie opracowanym rankingu, dostępnym tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-odkurzaczy.bhtml.

2. Top 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza

Poza rodzajem sprzętu sprzątającego, liczą się również parametry urządzenia. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, na pewno zaoszczędzimy sobie nerwów podczas sprzątania.

Oto 10 czynników, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu:

 • koszty eksploatacji: zasilanie, wymiana worków itp.
 • pojemność zbiornika lub worka
 • lekkość urządzenia (nawet najlepszy sprzęt może okazać się kompletnie niepraktyczny, jeśli jego waga będzie nam przeszkadzać podczas sprzątania. Warto zadbać nie tylko o porządek, ale i kręgosłup!)
 • głośność pracy odkurzacza (czasem głośna praca urządzenia może okazać się dużym problemem, np. przy małych dzieciach lub pieskach wrażliwych na hałas)
 • długość kabla
 • rodzaj filtra
 • dodatkowe akcesoria – wyposażenie i rodzaje końcówek
 • czas ładowania
 • maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu
 • cena

Ceny odkurzaczy możemy sprawdzić tutaj: https://www.euro.com.pl/odkurzacze.bhtml. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje uniwersalne, najlepsze urządzenie. Nie kierujmy się więc rekomendacją znajomych, ale weźmy pod uwagę nasze indywidualne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here