W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas prowadzi głównie siedzący tryb życia. Główną tego przyczyną jest praca, a także brak aktywności fizycznej. Siedząca praca może być bezpośrednią przyczyną zakrzepicy żylnej. Nie można lekceważyć tego problemu. Jakie mogą być jej następstwa? Jak zapobiegać zakrzepicy? Podpowiadamy.

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas prowadzi głównie siedzący tryb życia. Główną tego przyczyną jest praca, a także brak aktywności fizycznej. Siedząca praca może być bezpośrednią przyczyną zakrzepicy żylnej. Nie można lekceważyć tego problemu. Jakie mogą być jej następstwa? Jak zapobiegać zakrzepicy? Podpowiadamy.  

Czym jest niewydolność żył? 

Niewydolność żylna kończyn dolnych o stan, który oznacza, że krew w nogach przepływa nieprawidłowo. Pojawiać się mogą wówczas zastoje krwi w kończynach, a nawet czasem występować może refluks żylny – przepływ krwi w przeciwnym kierunku niż ten prawidłowy.  

W schorzeniu, jakim jest przewlekła niewydolność żylna dochodzi do miejscowego braku przepływu krwi we właściwym kierunku. Niewydolność żylna może również pojawiać się na skutek zwężenia lub niedrożności naczyń krwionośnych.  

Stan zdrowia naszych nóg zależy w bardzo dużej mierze od nas samych. Niewydolność żylna jest często spowodowana długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. W momencie, gdy pojawia się ucisk na żyły, krew o wiele wolniej przepływa, mięśnie nie pracują prawidłowo, a dodatkowo nie wspomagają one przepływu krwi. Jeśli więc długo przebywamy w jednej pozycji, żyły są ściśnięte, co powoduje zaleganie krwi. Może to doprowadzić do powstawania zakrzepów, które w konsekwencji mogą zatykać naczynia krwionośne.  

Niewydolność żylna może objawiać się nieprzyjemnym uczuciem ciężkości nóg, pojawianiem się bolesnych skurczy w okolicy łydek oraz obrzękiem. Z czasem mogą pojawiać się widocznie poszerzone żyłki.  

Jak zapobiegać konsekwencjom pracy siedzącej? 

Najprostszym sposobem jest aktywność fizyczna. Jaka? To już zależy od nas samych. Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by w przyszłości nie mieć problemów z niewydolnością żylną kończyn dolnych.  

Najważniejsze – ruch jest niezwykle istotny. Wystarczy prosta aktynowości fizyczna jak spacer, by zapobiegać nieprzyjemnym skutkom pracy siedzącej. Ruch sprzyja przepływowi krwi z kończyn do serca oraz wzmacnia mięśnie nóg. W pracy warto również co jakiś czas zmienić pozycję, poruszać stopami czy zrobić przerwę, by chwilę pospacerować. Pamiętajmy również o tym, by podczas siedzenia nigdy nie zakładać nogi na nogę. Taka pozycja znacznie utrudnia przepływ krwi w żyłach, a dodatkowo – sprzyja powstawaniu żylaków. Jeśli pracujemy na siedząco przydadzą się również rajstopy bądź pończochy uciskowe, które pomogą zapobiegać żylakom. Znajdziesz je w sklepach internetowych, w których kupić można również produkty takie jak: legginsy wyszczuplające, majtki wyszczuplające brzuch oraz pas wyszczuplający.  

Obecne czasy nie sprzyjają aktywności fizycznej, choć kult pięknego ciała ciągle jest obecny. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą powodować występowanie wielu dolegliwości. Pamiętajmy więc o codziennej aktywności fizycznej i dbajmy o siebie.  

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/promnice.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here