Nie ulega wątpliwości, że biały kolor z radością powrócił na ściany i sufity domów oraz mieszkań. Patrząc jednak na współczesne czasy, gdzie panuje przesyt i chęć ciągłego doskonalenia, nie można jednoznacznie stwierdzić, iż istnieje tylko jedna biel do wyboru. Bieli bieli nierówna, gdyż można mówić o bieli ciepłej czy bieli chłodnej. Różne białe farby mogą gwarantować różnorodne efekty, chociażby takie jak biel satynowa, czy biel matowa.
- Podstawowy odcień białej farby
- Inne intrygujące odcienie bieli
- jak światło wpływa na odbiór białej farby?
- Rodzaje białych farb
- Jaką farbę wybrać?
Podstawowy odcień białej farby
W naturze każdy kolor występuje w kilku najróżniejszych odcieniach. To samo dotyczy bieli. Z tego też powodu biała farba jednego producenta może znacznie różnić się od bieli wytworzonej przez innego producenta. Pomiędzy odcieniami białego koloru mogą występować duże różnice. Jeśli zależy nam jednak na najbardziej tradycyjnym odcieniu bieli, warto pokusić się o produkty określane mianem „farby śnieżnobiałej” czy „neutralnej bieli”. Warto dokładną barwę sprawdzić za pomocą indeksu. Czystą biel, czyli najbardziej neutralną określa parametr WI o wartości 100/100. Taka informacja powinna być umieszczana na farbach dla wiadomości klientów.
Inne intrygujące odcienie bieli
Nie wszystkim zależy jednak na tym, by biała farba do ścian była śnieżnobiała, przypominająca szpitalne, sterylne wnętrza. Znacznie częściej sięgamy po złamane odcienie bieli, których paleta jest doprawdy nieograniczona. Farba biała w cieplejszych odcieniach, którą nazywa się „offwhite” bądź „cotton” powstaje najczęściej poprzez dodanie odrobiny pigmentu ocieplającego. Ciemniejsze barwy, zbliżone nieco do koloru skorupki jajka można stworzyć dzięki dodaniu umbry bądź żółci. Wiele odcieni bieli można utworzyć w domu samodzielnie, ale też wiele z nich można zakupić już jako gotowe farby.
Jak światło wpływa na odbiór białej farby?
Wybór białej farby nie powinien zależeć wyłącznie od naszych preferencji, ale również od cech pomieszczenia, które chcemy pomalować. Jest to niezwykle ważne, gdyż odbiór danego odcienia bieli zależy od siły wpadającego do pomieszczenia światła i jego oddziaływania na pomalowaną płaszczyznę. Słabe oświetlenie pomieszczenia sprawia, że neutralną biel nasze oczy odbiorą jako cieplejszą. Z kolei im większe, lepsze oświetlenie, tym biel staje się bardziej chłodna w naszych oczach.
Chłodne, niebieskawe światło bez problemu można zrównoważyć lekko złamaną bielą odcieniami beżu czy żółci. Jeśli jednak zależy nam na chłodniejszym efekcie, wówczas warto skusić się na dostępne na rynku chłodne odcienie bieli, które w efekcie rozświetlą pomieszczenie.
Rodzaje białych farb
Rynek farb ściennych jest naprawdę rozbudowany. Biała farba do ścian dobrze kryjąca występuje w wielu formach. Zainteresowani mogą wybierać pomiędzy:
- farbami akrylowymi, które charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża,
- farbami lateksowymi, które po pomalowaniu tworzą elastyczną i wytrzymała powłokę, dzięki czemu powierzchnia jest odporna na zmywanie i szorowanie,
- farbami ceramicznymi, które posiadają wysokie walory użytkowe i dekoracyjne, a ponadto nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń.
Jaką farbę wybrać?
Wiele osób podczas remontu mieszkania czy wykańczania nowego domu zadaje sobie pytanie, jaką dokładnie farbę wybrać. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy pomieszczenie jest bardziej narażone na działanie wilgoci i czy będzie intensywnie eksploatowane. Wąskie i ciemniejsze pomieszczenia z pewnością będą wymagać farby z rozjaśniaczami optycznymi. Warto też pamiętać, że mocne nasłonecznienie może narażać białe farby na żółknięcie. Ciekawe i przystępne produkty, które staną się odpowiedzią na wiele wątpliwości, można znaleźć tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Farby-wewnetrzne/Farby-biale/c/b2c-white-paints.