Tworzywo LDPE spotykamy praktycznie na każdym kroku. Jakie właściwości ma ten rodzaj plastiku, który tak często wykorzystywany jest w przemyśle? Co warto o nim wiedzieć?

Czym dokładnie jest tworzywo LDPE, jakie ma właściwości i zastosowanie?

Tworzywo LDPE to polietylen o niskiej gęstości, który charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością. Produkuje się go metodą wysokociśnieniową w temperaturze 150-300°C przy użyciu specjalnych urządzeń. Maszyna wykorzystuje powietrze pod zwiększonym ciśnieniem, w celu wytworzenia cylindrycznego pasa folii. Jeśli chodzi o temperaturę topnienia, to wynosi ona zazwyczaj 105-108°C, a więc jest mniejsza od HDPE. Polietylen ten jest bezwonny, bezbarwny i obojętny fizjologicznie. Co ważne, nie przepuszcza pary wodnej, aczkolwiek jest przepuszczalny dla gazów i aromatów. Wykazuje się ogromną rozciągliwością. Powstają z niego np.:

  • folia spożywcza,
  • folia stretch,
  • worki na śmieci,
  • reklamówki,
  • folie termokurczliwe,
  • miękkie butelki.

Tworzywo LDPE jest gładkie, błyszczące i nie szeleści. Może zostać zabarwione czy pokryte grafiką, jeśli się tak nie stanie wówczas jest w pełni przezroczyste. Polietylen o niskiej gęstości to tworzywo miękkie, termokurczliwe i obojętne chemiczne. Warto dodać, że jest też odporne na działanie kwasów, zasad, soli oraz na warunki atmosferyczne. Ten plastik wyróżnia się też trwałością i odpornością na przebicia. Znajduje on szerokie zastosowanie w produkcji opakowań. Oprócz spełniania swoich funkcji jest też tworzywem o walorach estetycznych.

Czym jest LLDPE?

Tworzywo LLDPE to liniowy polietylen o niskiej gęstości. LLDPE różni się od LDPE tym, że nie ma rozgałęzień o długim łańcuchu. Uzyskuje się go przez kopolimeryzację etylenu z zaawansowanymi a-olefinami, takimi jak buten, heksen albo okten. Tworzywo LLDPE stosuje się do produkcji foli wytłaczanych z rozdmuchem, formowania wtryskowego opakowań spożywczych, formowania rotacyjnego, produkcji folii stretch, rur do ogrzewania podłogowego, opakowań kosmetycznych oraz farmaceutycznych.

Recykling polietylenu – czy jest możliwy?

Dużą zaletą polietylenu o niskiej gęstości jest to, że można go w bardzo łatwy sposób poddać recyklingowi. Wystarczy go jedynie podgrzać do konkretnej temperatury, po czym na nowo przetworzyć. Z plastikowych kubków, obudowy sprzętów itp. można uzyskać polistyren używany do produkcji części pojazdów czy styropianu. Co ważne, polietylen nadaje się do recyklingu materiałowego albo surowcowego, w zależności od rodzaju danego odpadu.

Tworzywo LDPE ze względu na swoje właściwości znajduje wszechstronne zastosowanie w przemyśle. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość poddania recyklingowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here