Olej silnikowy jest bardzo istotny dla prawidłowej pracy całego pojazdu. Jeśli jednak nie będzie regularnie wymieniany, w najgorszym przypadku może dojść nawet do awarii silnika. Jak często zmieniać olej w samochodzie?

Dlaczego wymiany oleju są tak ważne?

Olej silnikowy odpowiada za minimalizację tarcia pomiędzy ruchomymi elementami silnika. Pełni on rolę wymiennika ciepła, a jednocześnie zapobiega przegrzewaniu się poszczególnych części jednostki napędowej. Wraz z upływem czasu, olej napędowy traci swoje właściwości i właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia silnika.

Zdaniem właściciela firmy Autorafmar, nowoczesne modele jednostki napędowej mogą być naprawdę kosztowne jeśli chodzi o ich naprawę. Dlatego też warto zadbać o to, by nie doprowadzić do uszkodzenia silnika – między innymi poprzez regularną wymianę oleju.

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Częstotliwość, z jaką należy przeprowadzać wymianę oleju, w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju użytego produktu. Jeszcze trzy dekady temu, olej trzeba było wymieniać co około 5 tysięcy kilometrów, co przy obecnie dostępnych środkach wydaje się być wręcz nie do pomyślenia. Jednak takie były fakty – tworzone wówczas mieszanki charakteryzowały się dość niską jakością w porównaniu z obecnie dostępnymi rozwiązaniami.

Wymiana oleju i jej częstotliwość są obecnie zalecane co około 10 do 15 tysięcy kilometrów – przy założeniu, że samochód nie jest nadmiernie eksploatowany, a jakość samego oleju jest odpowiednia. Aby jednak mieć stuprocentową pewność, że pojazd zachowa sprawność, należy sprawdzać również lepkość oleju, a także jego klasę jakościową.

Czy taka częstotliwość wymiany oleju jest odpowiednia zawsze?

Zdarzają się jednostki, których dotykają różnego rodzaju wady konstrukcyjne. Dobrym przykładem jest tutaj 1.6 THP stworzona przez BMW – w przypadku tego silnika zaleca się, by wymiany miały miejsce nie rzadziej niż raz na 8 tysięcy kilometrów.

Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju. Jego nadmierne ubytki mogą oznaczać awarię i wymagają sprawdzenia pojazdu u mechanika.

Podsumowując, częstotliwość wymiany oleju zależy od konkretnego modelu samochodu i zaleceń producenta, aczkolwiek przyjmuje się, że olej średnio powinno się wymieniać co 10-15 tysięcy kilometrów.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie autorafmar.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here