Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy kierowca. Gwarantuje ono podstawowy pakiet ochrony nie tylko dla posiadacza pojazdu, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Wybór ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie jest jednak prosty i warto poświecić mu trochę czasu.

Jak szukać OC?

Na rynku istnieje wiele znanych firm ubezpieczeniowych. Można odwiedzać strony każdej z nich lub porównać ubezpieczenia w internetowym kalkulatorze. To duże szybsze i skuteczniejsze rozwiązanie, pozwalające na zestawienie wielu przedsiębiorstw w jednym miejscu. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wystarczy kilka chwil, by na ekranie pojawiło się kilkanaście ofert, każda opatrzona ceną i dokładnym opisem. W niektórych serwisach można od razu dokonać zakupu polisy, bez konieczności kontaktowania się z doradcą klienta.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

Kierowcy, porównując ceny polis, mogą zauważyć, że ceny w różnych firmach mogą być zupełnie odmienne. W niektórych przypadkach koszty ubezpieczenia wahają się nawet o kilkaset złotych. Często wynika to z wielkości firmy ubezpieczeniowej. Te większe i bardziej rozpoznawalne i tak przyciągają pokaźne grono klientów, dlatego nie boją się podnosić swoich cen; te mniejsze z kolei często prezentują dużo tańsze oferty o bardzo podobnym zakresie.

oc

Jak przeliczane są ceny OC?

Na całkowity koszt ubezpieczenia składa się wiele czynników. Podstawowe to te dotyczące samego pojazdu. Firma ubezpieczeniowa na pewno będzie chciała znać markę, model, rocznik, a nawet przebieg pojazdu. Większość tych danych można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, dlatego warto mieć go przy sobie, uzupełniając rubryki w kalkulatorach ubezpieczeń lub podczas spotkania z doradcą klienta. Kierowcy nie powinni także dziwić się, gdy zostaną zapytani o miejsce parkowania samochodu (jak wiadomo na ulicy jest mniej bezpiecznie niż w garażu), albo o to, czy autem będą podróżować dzieci.

Ważne są również informacje dotyczące samego kierowcy. Ubezpieczyciel będzie potrzebował nie tylko imienia, nazwiska czy danych kontaktowych. Dla niego istotne jest także to, jakie doświadczenie za kierownicą ma właściciel pojazdu. Niestety im jest ono krótsze, tym gorzej. Młodzi kierowcy zazwyczaj muszą płacić dużo wyższe składki za ubezpieczenia. Problem ten można jednak rozwiązać w dość prosty sposób. Współwłaścicielem samochodu może zostać bardziej doświadczona osoba. Dzięki temu młodsza z nich zyska nawet kilkanaście procent zniżek. Niestety, jak każde rozwiązanie, to także ma swoje minusy. W przypadku, gdy którykolwiek z właścicieli auta spowoduje kolizję, zniżki przepadają wszystkim. Przy ostrożnej jeździe, warto jednak skorzystać z możliwości jakie daje współwłasność.

ubezpieczenie oc

Choć podstawowa ochrona OC, według prawa, w każdej firmie jest taka sama, ubezpieczyciel może proponować klientom dodatkowe usługi. W większości jest to na przykład możliwość zakupu pakietu polis, gdzie obok OC znaleźć można jeszcze AC, NNW czy assistance. Więcej na temat różnego rodzaju ubezpieczeń można przeczytać na stronie ubezpiecz-pojazd.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here