Łazienka to dla jednych urządzenie kojarzone z dawną modą, a dla drugich niezwykle praktyczny dodatek. Najważniejsze, aby dopasować odpowiedni model do potrzeb i aranżacji – wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wanna czy prysznic to elementy, bez których urządzenie łazienki nie jest możliwe. Co jednak wybrać? Wiele zależy od naszych potrzeb, upodobań, wielkości pomieszczenia i ogólnej aranżacji domu czy mieszkania. Wiele argumentów przemawia za wanną – można się w niej wykąpać, zrelaksować, namoczyć pranie, wykąpać psa albo dziecko.
Dostępne są modele z różnych materiałów, o różnej wielkości i kształcie – m.in. wanny prostokątne czy narożne. Jeśli planujesz zakup wanny, poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki oraz zalety modeli wykonanych z różnych materiałów i o różnym kształcie.
Wanny akrylowe
Wiele zalet mają wanny akrylowe i są jednymi z najchętniej wybieranych. Bez wątpienia takie modele cieszą się największą popularnością. Przede wszystkim wanna akrylowa jest łatwa w utrzymaniu w czystości, zapewnia duży komfort podczas użytkowania i jest ciepła i gładka w dotyku. Poza tym jest odporna na uszkodzenia czy odbarwienia, a także działanie pleśni. Akryl to plastyczne tworzywo, można z niego wykonać różne urządzenia – jak wanny narożne, prostokątne czy okrągłe. Jest też łatwy w ew. naprawie oraz montażu.
Wanna stalowa emaliowana
Materiał ten to porcelana nakładana na stal – taka wanna ma trzy podstawowe zalety. Jest stosunkowo trwała, łatwa w czyszczeniu i niedroga. Do minusów należy jednak spora waga oraz podatność na odpryskiwanie i rdzewienie.
Żeliwne wanny
Wanny żeliwne nadal są produkowane i mają grono zwolenników. Mimo że są ciężkie i zimne w dotyku, nie straciły na popularności ze względu na wysoką trwałość. Głównie wybierane są wanny prostokątne, czyli tradycyjne – wynika to z ich wyjątkowej trwałości. Poza tym trzymają długo ciepło, nadają się do relaksujących kąpieli. Mimo że najbardziej typowa jest stalowa wanna prostokątna, można znaleźć też modele asymetryczne lub owalne.
Wanny prostokątne, owalne, narożne?
Najbardziej praktyczna i typowa jest wanna prostokątna, chętnie wybierana do mieszkania w bloku. Do małych łazienek dobrym pomysłem będzie też wanna narożna, a do przestronnych salonów kąpielowych – wanna wolnostojąca, najlepiej z hydromasażem. Taki model będzie namiastką SPA i pozwoli na wspaniały relaks. Wanny asymetryczne z kolei zostały stworzone do nietypowych pomieszczeń. Rozmiar i kształt to elementy, które trzeba określić przede wszystkim na podstawie wielkości łazienki.