Czas ciąży to dla przyszłej mamy i taty bardzo piękny, ale również niezwykle wymagający okres. Z jednej strony rodzice z niecierpliwością oczekują na narodziny potomka, z drugiej – są pełni niepokoju, czy podołają nowej roli.

Dodatkowo ciało przyszłej mamy przechodzi szereg zmian, które niekiedy są dla niej bardzo trudne do zaakceptowania, co może powodować pogorszenie nastroju. Również dla ciała kobiety ciąża jest wymagającym czasem i dlatego dobrze jest wspomóc je odpowiednimi ćwiczeniami oraz prawidłową, zbilansowaną dietą.

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, dlatego też podstawową aktywnością, którą można bezpiecznie wykonywać w prawidłowej, niezagrożonej ciąży, są spacery. Nawet zimą czy jesienią zdarzają się piękne, słoneczne dni, kiedy można przejść się, oddychając świeżym powietrzem. Należy raczej unikać jazdy rowerem – jest to aktywność, która potencjalnie może zakończyć się kontuzją, a ta mogłaby zaszkodzić maluchowi.

kobieta

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem ćwiczeń powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Choć w zdrowej, niepowikłanej ciąży ćwiczenia są wręcz wskazane, niekiedy ciężarna nie powinna lub wręcz nie może ćwiczyć – ocenić to powinien Twój lekarz ginekolog lub położna prowadząca ciążę.

Jeśli nie jesteś fanką spacerów lub obecna aura pogodowa nie jest sprzyjająca, możesz również wykonywać delikatne ćwiczenia. Nie jesteś pewna, jakie ćwiczenia w ciąży są polecane, a jakie nie? Na youtube można znaleźć mnóstwo filmików pokazujących ćwiczenia odpowiednie na każdym etapie ciąży w zależności od trymestru. Wiele z nich zostało stworzonych we współpracy z położnymi lub przez same położne – czyli osoby, które posiadają doskonałą wiedzę na temat samej ciąży, a także stanu ciała kobiety w tym okresie. Istnieją również specjalne książki i płyty tworzone przez trenerów fitnessu z ćwiczeniami dedykowanymi ciężarnym – można je kupić przez Internet lub w większości sieciowych i niesieciowych księgarni.

Ćwiczenia w zaciszu domowym mają wiele zalet. Nie tylko nie musimy martwić się samą podróżą (nie każdy klub fitness oferuje zajęcia dla ciężarnych, a dojechanie do miejsca, które ma takie zajęcia w swoim grafiku, może być trudne dla kobiety w ciąży, szczególnie jeśli nie ma prawa jazdy), ale także… strojem. Do ćwiczeń w warunkach domowych wystarczy nałożyć coś wygodnego, niekoniecznie ładnego i przeprowadzić trening. Filmiki dostępne w Internecie bardzo często rozpoczynają się krótkim wstępem o samej fizjologii ciąży, wyjaśniając dokładnie, co dzieje się z ciałem kobiety, na co zwrócić uwagę i czego unikać. Ćwiczenia są zawsze dostosowane do potrzeb ciężarnych, a w ostatnim etapie ciąży przygotowują do samego porodu.

ćwiczenia w ciąży

Nie każda z nas lubi ćwiczyć w domu w samotności, a dodatkowo u pań, które rzadko ćwiczyły wcześniej, istnieje uzasadniona obawa, że wykonają jakieś ćwiczenie nieprawidłowo i zamiast pomóc sobie – zaszkodzą. Specjalnie dla takich osób, ale także dla tych z nas, które chcą spotkać się z osobami przeżywającymi to samo – istnieją zajęcia dedykowane paniom w ciąży. Z reguły odbywają się one w godzinach przedpołudniowych, a ćwiczenia prezentowane na tych zajęciach mają na celu wzmocnienie mięśni szczególnie obciążonych w okresie ciąży. Tempo ćwiczeń podczas takich zajęć nie jest duże, dlatego nawet jeśli wcześniej nie byłaś szczególnie aktywna fizycznie – nie musisz się obawiać, że nie podołasz.

Jeśli poczujesz się zmęczona, zawsze możesz zrobić chwilę przerwy, napić się wody i złapać oddech. Ćwiczenia w klubach fitness mają również tę zaletę, że w razie nagłego pogorszenia samopoczucia w wyniku ćwiczeń, na miejscu jest ktoś, kto udzieli pierwszej pomocy i ewentualnie wezwie karetkę.
Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, kobiety ciężarne mogą również uczęszczać na pływalnię. Przebywanie w wodzie oraz pływanie pozwala znacznie odciążyć kręgosłup, który w czasie ciąży często doskwiera kobietom. Dodatkowo, pływanie wzmacnia wiele partii mięśni, dając przyszłej mamie siłę na przyszłe wyzwania: poród, połóg oraz macierzyństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here