Chyba każdy marzy o tym, aby mieć idealnie płaski i zgrabny brzuch bez grama tkanki tłuszczowej czy zbędnej oponki bądź boczków. To taki wyznacznik figury idealnej. O ostatecznym wyglądzie sylwetki o tym, czy zostanie ona uznana za atrakcyjną, bardzo często decyduje właśnie sam brzuch, dlatego im szczuplejszy jest, tym po prostu lepiej. Bardzo trudno jednak uzyskać właśnie taką sylwetkę.

Niektórzy ludzie mają wręcz tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, przez to nawet po zrzuceniu niemalże całej nadwagi wciąż nie czują się komfortowo w swoim ciele. Bardziej narzekają na ten problem mężczyźni niżeli kobiety, ale niektóre panie też nie mogą jednak pochwalić się brzuszkami wyglądającymi jak te ze sportowych czasopism. Jak zatem działać, by swój cel w końcu osiągnąć? Jakie ćwiczenia na płaski brzuch najlepiej wykonywać i co jeść, by sylwetka nabrała nareszcie idealnych kształtów?

Po pierwsze – ustalenie priorytetów

Bez niej ćwiczenia absolutnie nic nie dadzą. Można wylewać siódme poty na siłowni i każdego dnia katować się długimi godzinami ciężkich ćwiczeń i biegów, a waga i tak nawet nie drgnie, jeżeli będzie się przekraczać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Wszystko zależy bowiem od końcowej podaży kalorii. Jeśli człowiek je mniej, niż w teorii potrzebuje dla utrzymania odpowiedniego stanu organizmu i zapewnienia sobie energii, zaczyna chudnąć – czy to z ćwiczeniami, czy bez nich. Nie da się natomiast chudnąć, jeżeli bilans kaloryczny jest codziennie przekraczany. Zanim zatem ktokolwiek zacznie ćwiczyć w celu zgubienia tłuszczyku z brzuchu, powinien zająć się dietą. A jak ona powinna wyglądać?

płaski brzuch

Po drugie – stworzenie jakościowej diety

Wygląd ciała zależy właśnie od tego, co się do niego na co dzień wprowadza. Teoretycznie można chudnąć nawet na diecie składającej się z samych czekoladek, ciastek, batoników, chipsów i hamburgerów bądź pizzy, ale przy takim odchudzeniu ciało nie nabierze ładnego wyglądu, bo zrobi się obwisłe i mało elastyczne. Jakość pokarmu ma znaczenie. Trudniej zresztą pochłonąć większe ilości kalorii wraz z warzywami, owocami, chudym mięsem i pełnoziarnistymi pokarmami bogatymi w błonnik, aniżeli ze słodyczami, słonymi przekąskami lub fast-foodami. Brzuch na pewno zaprezentuje się lepiej, jeśli dieta będzie bogata w zdrowe i naturalne pokarmy. To one są czymś idealnym dla każdego człowieka. To one powinny codziennie zagościć na talerzu osoby, która chce wyrzeźbić swój brzuch.

Po trzecie – trening aerobowy

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch wykonywać? Zamiast wierzyć w magiczną moc brzuszków i każdego dnia katować nimi swój brzuch przez kilkanaście minut, zdecydowanie lepiej postawić na treningi aerobowe, wykonywane przy umiarkowanym i w miarę spokojnym tempie.

To właśnie one najlepiej spalają tkankę tłuszczową. Podczas ćwiczeń siłowych i bardziej intensywnych organizm musi szybko pobrać potrzebną mu energię, dlatego robi to z pomocą najłatwiejszego dla niego szklaku energetycznego, przerabiając w nią glukozę z krwi bądź glikogen mięśniowy. Do tłuszczu sięga dopiero wtedy, gdy oddech się uspokoi i zyska więcej czasu na przerobienie kwasów tłuszczowych w składniki energetyczne. A jak powinien wyglądać dobry trening aerobowych? Tak naprawdę można go wykonywać w dowolny sposób – zarówno na bieżni, jak i na orbitreku bądź rowerku stacjonarnym.

ćwiczenia na płaski brzuch

Po czwarte – ćwiczenia siłowe

Jeżeli jednak ktoś jest już na takim etapie, że zdołał unormować swoją masę ciała i pragnie po prostu jeszcze bardziej ulepszyć oraz ujędrnić swoją sylwetkę, w jego przypadku najlepszym działaniem wykażą się ćwiczenia siłowe. Do wyboru jest ich całe mnóstwo. Wbrew pozorom tradycyjne brzuszki niekoniecznie muszą być najlepszym wyborem, ponieważ zmuszają one do pracy wyłącznie mięśnie poprzeczne, nie dbając o mięsień prosty czy chociażby mięśnie skośne. Nad ciałem należy natomiast pracować na różnych płaszczyznach i pod różnymi kątami. Trening brzucha musi składać się ze zróżnicowanych ćwiczeń, by był naprawdę efektywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here