Chęć posiadania dziecka to ważna i trudna decyzja dla wielu kobiet. Starania o potomstwo zazwyczaj są dokładnie planowane i przemyślane. Wiele z nas zapomina jednak o tak kluczowej kwestii jak stan naszego uzębienia. Dlaczego zdrowe zęby stanowią tak ważny element przy staraniu się o dziecko i jak je leczyć w czasie ciąży? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Zdrowy ząb to podstawa 

Nieleczona próchnica może mieć negatywny wpływ na płód podczas ciąży. Przy planowaniu ciąży warto zatem zadbać o stan naszych zębów. Co więcej, zęby nieleczone, z ubytkami to świetne podłoże do rozwoju różnorodnych bakterii. Chory ząb potrafi przenieść bakterie i zakazić cały nasz organizm. Dlatego zdrowie uzębienie to kluczowy czynnik w zapewnieniu bezpiecznej i prawidłowo przebiegającej ciąży. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej? Warto zasięgnąć rady farmaceuty, który pomoże w doborze odpowiedniego środka spełniającego nasze oczekiwania i preferencje.

Leczenie zębów podczas ciąży

U pacjentek w ciąży największą wątpliwość budzi kwestia znieczulenia podczas wizyty u stomatologa. Lekarze jednogłośnie twierdzą, że ciąża nie stanowi przeciwskazania do podania specjalistycznego znieczulenia, które eliminuje ryzyko pojawienia się skurczów macicy. Jeśli w czasie leczenia zębów pojawi się konieczność przyjmowania antybiotyku przez ciężarną pacjentkę, stosuje się leki z grupy penicylin i cefalosporyn, które są bezpieczne dla płodu.

Podczas ciąży niewskazane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich, ponieważ wysyłane niewielkie dawki promieni mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Rekomenduje się także powstrzymanie od wybielania szkliwa. Podczas tego procesu używany jest nadtlenek karbamidu, którego stosowanie nie zostało przebadane pod kątem ciąży. 

Najbardziej szkodliwy dla rozwijającego się w łonie matki dziecka jest strach przyszłej mamy i odczuwany ból podczas zabiegu stomatologicznego. Dlatego warto wyleczyć wszystkie ubytki zębowe przed ciążą, a wizytę u dentysty zostawić jedynie w razie powstania problemu w czasie ciąży. 

Profilaktyka 

Najlepszym, co możemy zrobić dla naszych zębów, jest ich odpowiednia pielęgnacja i utrzymanie prawidłowej higieny. Na stronie internetowej wapteka.pl znajdziemy różnorodną gamę produktów, które pozwalają utrzymać stan uzębienia w zdrowiu i unikać częstych wizyt u stomatologa. Okres ciąży to czas, gdy każda kobieta powinna czerpać jak najwięcej radości i promienieć zdrowym uśmiechem, dlatego warto o niego zadbać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here