Oczko wodne to jeden z najciekawszych i najbardziej malowniczych elementów ogrodowych aranżacji. Aby oczko wodne mogło być jeszcze piękniejsze, nieodzowne staje się zastosowanie odpowiednich roślin. Na pierwszy plan wysuwają się tu oczywiście lilie wodne. Jakie mają wymagania i co zrobić, by cieszyły oczy swoim pięknym wyglądem?

Lilie wodne- cechy charakterystyczne

Lilie wodne są roślinami wodnymi o pięknych, dużych kwiatach. Inaczej nazywa się je nenufarami lub grzybieniami. W naturalnym środowisku występują głównie w jeziorach i stawach w całej Europie. Lilia posiada piękne kwiaty, ale także liście o soczystym, głębokim odcieniu zieleni. Warto podkreślić, że lilie wodne mogą mieć kwiaty o średnicy nawet 20 cm.

Pielęgnacja lilii wodnych

Lilie wodne, choć łatwe w uprawie, wymagają zastosowania się do kilku zasad. Przede wszystkim, raz w roku należy je nawozić specjalnymi kulkami lub pałeczkami z nawozem mineralnym. Nawóz ten ma to do siebie, że rozpuszcza się w podłożu. Nie należy się obawiać, że zaszkodzi on wodnym organizmom, bo jest to nawóz w 100% ekologiczny i naturalny. Lilie wymagają nawożenia także przy przesadzaniu lub rozmnażaniu.

W jaki sposób sadzi się lilie wodne?

Przy sadzeniu czy przesadzaniu lilii wodnych należy uważać, by nie ich nie zniszczyć. Ich kwiaty są bardzo delikatne. Jeżeli mamy do czynienia z odmianą kolorową, konieczne jest zapewnienie jej bardzo dobrego nasłonecznienia. Lilie sadzi się w pojemnikach z piaskiem i gliną. Niedopuszczalne jest sadzenie w torfie lub uniwersalnej ziemi ogrodowej, bo taki zabieg spowodowałby narastanie glonów w oczku wodnym. Bardzo ważne jest rozsadzenie lilii w odpowiednich od siebie odległościach, by rozwijające się szerokie liście mogły zdrowo wzrastać. Jeżeli w oczku pływają ryby, musimy pamiętać o tym, by ziemia, w której sadzimy lilie była przykryta żwirem. Ryby mogą łatwo rozgrzebać pojemniki, w których znajduje się tylko glina i piasek. To z kolei spowodowałoby, że kłącza nie mogłyby wypuścić swoich korzeni odpowiednio głęboko. Sadząc lilie wodne pamiętajmy także, że sprawdzają się one tylko w przypadku dość dużych oczek wodnych- jeżeli oczko jest zbyt małe, lilia nie będzie rozwijać się prawidłowo.

Czy warto sadzić lilie wodne?

Oczko wodne z pięknymi, dużymi kwiatami na powierzchni to naprawdę piękny widok. Lilie są łatwe w uprawie, nie sprawiają zbyt dużych kłopotów, warto więc wzbogacić swój ogród ich pięknym wyglądem. Będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat, zachwycając niezwykłymi kwiatami. Sadzonki lilii wodnych znajdziesz w sklepie Water & Garden.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here