Rozwój technologiczny związany z branżą przemysłową nie ominął również sektora spożywczego. Chociaż w nim już od dawna stosowane są różnego rodzaju maszyny do obróbki żywności, to w większości przypadków jedynie ułatwiały one pracę zatrudnionym w fabryce osób. Nowoczesna maszyneria i taśmy produkcyjne w spożywczym przemyśle to jednak zupełnie inny typ maszyn. Ich rolą nie jest już tylko pomoc, ale i całkowita eliminacja udziału żywego pracownika. Czy to oznacza, że niedługo branża spożywcza będzie w pełni zmechanizowana i zautomatyzowana?

Maszyny w obróbce wstępnej

Już na początku poprzedniego stulecia w fabrykach żywności używano maszyn służących do obierania owoców i warzyw ze skóry, szorowania i czyszczenia zewnętrznej powierzchni oraz wstępnego ćwiartowania i krojenia. Wraz z rozwojem technologicznym całej branży pojawiały się coraz bardziej nowoczesne maszyny do obróbki wstępnej. Obecnie pozwalają one na dokładne segregowanie wrzucanego produktu, odseparowywanie elementów uszkodzonych i przekazywanie do dalszej produkcji wyłącznie surowca najwyższej jakości.

Maszyny w pakowaniu i etykietowaniu

Także etap końcowy czyli dozowanie i pakowanie gotowego produktu jest dzisiaj całkowicie zautomatyzowane. Przy wykorzystaniu maszyn do przemysłu spożywczego od https://megabelzyce.pl/ można ten etap całkowicie zmechanizować. To oznacza nie tylko większą wydajność, ale również szybszą i bezawaryjną pracę eliminującą wszelkie pomyłki, jakie miały miejsce w przypadku pracy człowieka. Maszyny takie jak pakowarki, dozowniki czy etykietownice pozwalają na zwiększenie zasięgów produkcyjnych przy minimalnych kosztach działania.

Rola człowieka

Można się więc zastanowić, gdzie w tym wszystkim jest rola samego człowieka jako pracownika. W zasadzie prócz zaprogramowania maszyny oraz sprawdzania poprawności jej działania, udział pracownika jest znacznie ograniczony. W niektórych branżach np. przy produktach z owoców i warzyw, pracownicy pojawiają się jeszcze przy taśmie produkcyjnej i sortowaniu, ale w większości przypadków ich zadania zostają już przejęte przez maszyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here