Usg żył jest stosowane u pacjentów, którzy mają problemy z przepływem krwi w żyłach kończyn dolnych. Jest to metoda diagnostyczna, a działanie całego urządzenia opiera się odczycie przepływu fali ultrasonograficznej. Zastosowanie tej metody diagnozy, czasami pozwala na szybką reakcję w przypadku nagłej choroby, typu zakrzepica.
Doppler kończyn dolnych – jakie jest to badanie?
Usg żył, inaczej doppler żył kończyn dolnych pozwala ocenić wygląd żył powierzchniowych jak i głębokich. Takiemu badaniu powinien być poddany pacjent, który zgłasza się do lekarza z bolącymi i znacznie opuchniętymi kończynami dolnymi. Zakrzepica żył głębokich jest chorobą podstępną, trudną do zdiagnozowania. Poprzez odpowiedni podgląd żył można bardzo szybko zareagować i rozpocząć jej leczenie. Doppler żył kończyn dolnych to badanie, które pozwala na zbadanie drożności żył, obecności skrzeplin w żyłach, refluksu, stanu zastawek żylnych, które wcześniej zostały wszczepione.
Jak przebiega badanie?
Doppler kończyn dolnych nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania pacjenta. Jest to badanie, które najczęściej wykonuje się w pozycji stojącej. Po nodze lekarz przesuwa głowicę urządzenia, a na monitorze widać cały podgląd żył. Czasami w czasie badania lekarz może prosić pacjenta o głębokie wtedy czy wydechy powietrza. Jest to bezbolesne badanie i nie ma ono żadnych skutków ubocznych. Tego typu badanie nie wpływa także na jakąkolwiek zmianę komfortu życia pacjenta.
Jakie są wskazania przeprowadzenie usg żył?
Wskazań do badania dopplerem kończyn dolnych jest stwierdzenie kilku nieprawidłowości, które może zgłosić pacjent.Czasami bolą go nogi, są opuchnięte, ma w nich uczucie mrowienia i chłodu. Badanie to sprawdza również stan żył i naczyń krwionośnych po przebytych chorobach, żylakach czy zakrzepicy. Jest także idealnym sposobem na monitorowanie stanu żył po ich rekonstrukcji. Doppler żył kończyn dolnych jest badaniem, które pomaga stwierdzić w jakim stanie są naczynia krwionośne w kończynach dolnych. Czasami jest on stosowany także do zdiagnozowania dolegliwości w kończynach górnych. Dodać też trzeba, że przed badaniem dopplerem nie trzeba być na czczo, ani nie trzeba też przyjmować żadnych specjalnych leków. Badanie jest proste, a czasami potrafi dać bardzo dużo przydatnej wiedzy o naczyniach krwionośnych.