Pocenie się to naturalny proces zachodzący w organizmie człowieka, który niekiedy może jednak zmieniać się w stan chorobowy. Kiedy nasze ciało zaczyna wydalać ilości potu ponad normę, wówczas mówi się o nadpotliwości. O czym świadczy nadmierna potliwość? Sprawdźmy!
Dlaczego się pocimy?
Przeciętnie organizm wydziela około 800 ml potu na dobę, ale nierzadko pojawia się tego potu znacznie więcej – podczas upałów, intensywnego wysiłku fizycznego, chorób, spożywania gorących i ostrych potraw czy picia alkoholu. Nie jest to jednak nic dziwnego – organizm poprzez wydzielanie potu reguluje temperaturę ciała, aby nie dopuścić do przegrzania. Gdy zaczynasz bardzo się pocić, choć dotąd ten problem Ci nie towarzyszył, może to świadczyć o zaburzeniach pracy organizmu i nadpotliwości i wówczas warto udać się do dermatologa. Więcej informacji na temat tego specjalisty znajdziesz tutaj.
Nadpotliwość – skąd się bierze?
Przyczyny nadmiernej potliwości bywają różne. Może to być np. działanie uboczne niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, hormonalnych), nadczynność tarczycy, hipoglikemia, nowotwów (m.in. chłoniak), gruźlica. Ponadto istnieją jeszcze inne czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się nadpotliwości i są to: otyłość, menopauza, andropauza, infekcje wirusowe i bakteryjne. Bardzo często do czasowej, wzmożonej potliwości prowadzi stres – kiedy czekają nas ważne egzaminy, wystąpienia publiczne, spotkania albo zachodzą w naszym życiu zmiany i wydarzenia powodujące niepokój, lęk i nerwy – wtedy może pojawiać problem z wydalaniem większych ilości potu. Ten najczęściej pojawia się na dłoniach, plecach i twarzy, ale czasem też oblewa całe ciało. Warto poznać przyczynę i podjąć pod nadzorem lekarza leczenie nadpotliwości.
O czym świadczy nadmierna potliwość i jak ją leczyć?
Tak jak wspomnieliśmy, kluczowe jest zdiagnozowanie przyczyny nadmiernej potliwości. O ile ta jest tymczasowa i wynika np. ze stresujących sytuacji w naszym życiu czy diety, to nie ma większych powodów do obaw i zwykle wystarczy leczenie zachowawcze. Jeśli jednak przyczyna spoczywa w zaburzeniach pracy organizmu, wówczas konieczne jest wykonanie kompleksowych badań i stosowanie się do zaleceń lekarza. Stosowane może być leczenie zachowawcze, które zredukuje lub całkowicie zahamuje problem. Leczenie nadpotliwości może opierać się farmakologię (np. leki cholinergiczne, beta-blokery) albo obejmować różnego rodzaju zabiegi – np. jonoferezę (wprowadzenie do tkanek skóry ładunku elektrycznego poprzez prąd stały), botoks czy laser neodymowy.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.