Ziołowe napary warto włączyć do codziennej diety. Zioła i ich mieszanki wykazują liczne i bardzo cenne dla naszego zdrowia właściwości – od działania na układ odpornościowy, przez leczenie bądź wspomaganie leczenia wielu schorzeń, aż po efekt uspokajający, kojący. Kurację za pomocą ziół nazywa się fitoterapią. Jakie mieszanki warto stosować, w jaki sposób to robić i na jakie dolegliwości one pomagają?

Formy użycia ziół i ich mieszanek

Najczęstszym sposobem używania ziół jest sporządzanie z nich naparów. W warunkach  domowych można jednak spokojnie stosować także lecznicze okłady, nasiadówki, kąpiele czy inhalacje. Wszystko zależy od rodzaju męczącej nas dolegliwości. Do inhalacji wybiera się przeważnie odwrócony lejek lub ręcznik, by wdychać ustami i nosem bezpośrednio opary z ziół. Z kolei nasiadówki robi się przy użyciu wanny lub miednicy, by opary mogły zadziałać w miejscu schorzenia (np. przy zapaleniu cewki moczowej czy żylakach odbytu).

Mieszanki ziół odpowiednie na drogi oddechowe

Zioła sprawdzają się świetnie w infekcjach dróg oddechowych. Jeszcze lepszy efekt dają w przypadku użycia nie pojedynczych surowców, ale właśnie mieszanek. Połączenie wielu składników daje bardziej kompleksowe działanie. Przykładowo tymianek o właściwościach wykrztuśnych z antybakteryjną babką lancetowatą oraz przeciwzapalnym korzeniem lukrecji pomogą silniej niż każde z nich w pojedynkę. Na układ oddechowy wpływają też porost islandzki, biedrzeniec czy poziewnik. Wszystkie te składniki możemy znaleźć w mieszankach oferowanych przez Zielarnię Suwalską.

Zioła na nerwicę

Nerwice to schorzenia o podłożu emocjonalnym – wiążą się z lękami, przykrymi dolegliwościami, zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi, oraz sprzyjają powstawaniu licznych konfliktów. Obecnie zaliczane są do chorób cywilizacyjnych i cierpi na nie w mniejszym lub większym stopniu około 30 procent ludzi.

Podstawową metodą ich leczenia jest oczywiście psychoterapia. Jednak przy łagodniejszych objawach nerwicy możemy pomóc sobie używając różnych składników pochodzenia roślinnego. Zioła na nerwicę powodują zmniejszenie nadmiernej aktywności określonych ośrodków w mózgu i słabienie silnych reakcji na szkodliwe bodźce.

Jednym z najbardziej znanych ziół tej kategorii jest osławiona melisa. Działa ona odprężająco i łagodnie uspokaja. Poprawia też pracę układu pokarmowego i zmniejsza pobudzenie organizmu. Właściwości uspokajające mają jednak także takie zioła na nerwicę jak kozłek lekarski, rumianek, żeń-szeń czy antydepresyjny dziurawiec. Nieprzypadkowa jest też nazwa serdecznika – wzmacnia on bowiem pracę serca i zapobiega zaburzeniom jego pracy wywołanym problemami emocjonalnymi.

Zioła na dolegliwości kobiece

Mieszanki ziół pomagają także na różne przypadłości kobiece. Na bardzo bolesne miesiączki skuteczne są produkty zawierające krwawnik, malinę, rumianek, imbir, szałwię czy arcydzięgiel litwor. Potwierdzony jest także pozytywny wpływ mieszanek ziołowych na torbiele. Zioła na torbiele jajników działają wspomagająco w leczeniu oraz zapobiegają rozwojowi cyst w przyszłości.

Mieszanki ziół na torbiele zawierają przeważnie miedzy innymi: nagietek, jemiołę, liść brzozy, skrzyp polny czy liść borówki. Skuteczne zioła na torbiele jajników to także wymieniony wcześniej krwawnik, który można spożywać doustnie jako napar oraz macierzanka – idealna do zdrowotnych kąpieli.

Gdzie kupować zioła?

Zioła, które spożywamy, powinny być wysokiej jakości. Artykuły tego rodzaju muszą mieć bowiem odpowiednie pochodzenie i skład, nie powinny zawierać niepożądanych substancji – takich jak między innymi sztuczne aromaty, barwniki czy konserwanty. Aby mieć pewność, że kupujemy odpowiednie, prawidłowo dobrane kompozycje ziołowe, najlepiej korzystać z ofert renomowanych zielarni, takich jak Zielarnia Suwalska. Dzięki temu będziemy mieć zagwarantowaną skuteczność preparatów.

Dobry sklep zielarski to także fachowa pomoc

Warto też pamiętać, że dobry sklep zielarski oferuje bogatą gamę produktów oraz profesjonalną pomoc przy ich doborze zgodnie z potrzebami klienta. W sklepie zielarskim eWitamina.pl każdy może liczyć na poradę, zarówno w zakresie wyboru produktów, jak i ich stosowania czy odziaływania z zażywanymi lekami. Fachowa wiedza pozwala zielarzom określić, które preparaty nadają się dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób z różnymi przewlekłymi schorzeniami.

Kontakt do sklepu online z ziołami

eWitamina.pl – internetowy sklep zielarski

Monika Żeleźnik, właścicielka sklepu zielarskiego i główny doradca klienta

tel.: +48 690 690 014
e-mail: kontakt@ewitamina.pl
www: www.ewitamina.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here