Poliwęglan to cenione w budownictwie tworzywo sztuczne. Łączy w sobie wytrzymałość z lekkością, jest też przezroczysty, sprawdza się więc znakomicie jako zamiennik szklanej szyby. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego materiału – poliwęglan kanalikowy (inaczej komorowy), a także lity (poliwęglan profilowany lub płaski). Czym charakteryzuje się każdy z nich i jaki sprawdza się w praktycznym użytkowaniu?

Poliwęglan komorowy

Jest to najpopularniejsza odmiana poliwęglanu. Powstające z żywicy poliwęglanowej płyty, posiadające charakterystyczne kanaliki, są wykorzystywane m.in. do pokryć dachowych szklarni i tarasów. Znakomicie zastępują w tej roli szkło, ponieważ są od niego trwalsze i lżejsze, a jednocześnie równie dobrze przepuszczają światło. Materiał ten jest dość prosty w montażu, jednak ze względu na komorową budowę może wymagać uprzedniego zaklejenia brzegów taśmą. Zwykle poliwęglan komorowy jest też nieco tańszy od litego, co nie oznacza, że ma od niego gorsze właściwości. Płyty kanalikowe cechuje taka sama, a nawet nieco większa odporność na działanie warunków atmosferycznych niż wersje lite.

Poliwęglan profilowany i płaski

Poliwęglan lity, pozbawiony kanalików, to kolejne tzw. bezpieczne szkło. Może być zastosowany zarówno jako zamiennik, jak i zabezpieczenie szyb szklanych (w tej roli spotkamy go np. w samolotach). Na rynku spotkamy zarówno płaskie płyty, jak i poliwęglan profilowany w dowolny kształt. Właściwości tego tworzywa są bardzo podobne do odmiany kanalikowej – przepuszcza światło, jest lekki, trwały i łatwy w obróbce. Nie wymaga zaklejania brzegów i występuje zarówno w wersji bezbarwnej, jak i różnych odmianach kolorystycznych. Ze względu na swoją budowę jego zastosowanie wykracza nieco szerzej poza pokrycia dachowe – z poliwęglanu litego powstają również szyldy reklamowe, maski ochronne czy urny wyborcze.

Na co się zdecydować?

Poliwęglan profilowany, lity oraz kanalikowy równie chętnie wybierane są jako materiał na pokrycia dachowe. Zasadniczo nie różnią się zbytnio właściwościami i wykazują tę samą przewagę nad szkłem (np. lepsza trwałość mechaniczna). Obie odmiany płyt z poliwęglanu przepuszczają światło oraz dają się łatwo obrabiać na ciepło i na zimno. Przed podjęciem decyzji należy zatem zastanowić się, jaka budowa płyty będzie w danym przypadku lepiej spełniać nasze potrzeby. Poliwęglan kanalikowy znakomicie sprawdzi się w roli dachu szklarni, natomiast w przypadku tablic reklamowych czy elementów wystroju wnętrza warto rozważyć wersję litą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here