Taśmy pakowe do użytku profesjonalnego – jakie wybrać, z jakich zrezygnować?

0
701

Wybór taśmy pakowej wydaje się dość prosty. Szczególnie jeśli przygotowujesz niewielką ilość paczek do wysyłki, które nie wymagają specjalnych środków zabezpieczenia. Jeśli jednak poszukujesz taśm do użytku przemysłowego, wówczas warto dokonać bardziej zorientowanego zakupu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, na które powinni zwrócić wszyscy przedsiębiorcy, którzy regularnie wysyłają dużą liczbę przesyłek. Podpowiemy na jakie parametry taśm zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz po czym poznać taśmę dobrej jakości od jej przeciętnych odpowiedników.

Rodzaj kleju w taśmach pakowych – akryl, kauczuk, solvent i inne

Taśmy akrylowe są najczęściej stosowane, nie odznaczają się jednak zbyt dobrymi parametrami. Obecny w ich konstrukcji środek lepiący nadaje się do stosowania w warunkach pokojowych oraz przy niskim poziomie zapylenia i wilgoci. W innym wypadku taśma taka może pęknąć, narażając przesyłkę na szwank.

Lepszym rozwiązaniem są taśmy kauczukowe, w których lepiszcze jest nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również naturalne. Kauczuk jest odporny na wilgoć i nadmiar pyłków, a także nie zmienia swoich parametrów w trudnych warunkach atmosferycznych.

Najlepiej wypadają taśmy solvent, odporne na mróz (-20) oraz wysokie (+60) temperatury. Są wykorzystywane w pakowaniu kartonów wymagających szczególnego zabezpieczenia.

Kolor i rozmiar taśmy – dla bezpieczeństwa i prawidłowego oznakowania przesyłek

Najpopularniejsze są taśmy w kolorze beżowo-brązowym, a także taśmy przezroczyste. Po naklejeniu na kartony nie odróżniają się od jego powierzchni – posiadają neutralne właściwości estetyczne. Wszystkim pragnącym zamówić dużą ilość rolek polecamy taśmy przezroczyste, pakowe od folie-stretch24.pl. Niektórzy decydują się zamówić taśmę z nadrukiem, prezentującym logotyp swojej firmy lub inny nadruk informacyjny.

Rozmiary są dość uniwersalne – od 48 mm. szerokości do ponad 60 mm. Mieszczące się w tym przedziale taśmy nadają się do pakowania większości przesyłek kartonowych krążących w obiegu. Na jednej rolce mieści się zazwyczaj 50 metrów taśmy.

Przyczepność i wydłużalność

To kolejne dwa ważne parametry. Poziom przyczepności jest często określany w odniesieniu do powierzchni stalowych i wyrażany współczynnikiem N/cm. Taśmy przeciętnej jakości mają przyczepność na poziomie 2,8 N/cm. Taśmy bardziej wytrzymałe mają przyczepność 4,8. Najbardziej wytrzymałe modele wytrzymują nacisk 6 N/cm.

Wydłużalność oznacza z kolei zdolność taśmy do rozciągania oraz jej odporność na zerwanie. Do standardowych przesyłek wystarczą taśmy o wydłużalności na poziomie 120%. Bardziej wymagające przesyłki warto owijać taśmą wydłużalną do 150%. Najbardziej wytrzymałe odznaczają się wydłużalnością na poziomie nawet 160%.

Dodatkowe akcesoria do taśm pakowych – dyspensery

Dyspensery są stosowane w czasie przemysłowego przygotowywania przesyłek. Pozwalają na dokładne przymocowanie taśmy do powierzchni kartonu. Wśród dostępnych dyspenserów znajdziesz kilka modeli tych urządzeń. Najpopularniejsze to dyspensery ręczne o uniwersalnym zastosowaniu. Wyposażone są w pokrętło i hamulec, pozwalający na dokładne aplikowanie takiej ilości taśmy, jaka akurat jest potrzebna. Dyspensery przemysłowe pozwalają na dokładniejsze regulowanie procesu aplikowania taśmy. Można nie tylko sterować samym hamulcem, ale również dostosować prędkość ich pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here