Warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na nasz samochód garażujący „pod chmurką”. Dysponując niewielką działką, możemy wybudować wiatę garażową, która ochroni nasze auto przed skutkami deszczu, śniegu czy mrozu.

Pozwolenie na budowę wiaty garażowej – potrzebne czy nie?

Wiaty garażowe są równie popularne co garaże. Często swoim wyglądem nawiązują do innych obiektów małej architektury znajdujących się na danej działce.
Od razu pojawia się pytanie, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty garażowej?

Drewniana wiata garażowa bez pozwolenia na budowę jest w zasięgu ręki. Wystarczy spełnić kilka warunków. Przepisy prawa budowlanego mówią, że na budowę wiaty garażowej nie przekraczającej 35 metrów kwadratowych, nie musimy pozyskiwać pozwolenia na budowę, trzeba jedynie zgłosić ten fakt właściwemu organowi. Możemy również postawić większą wiatę do 50 metrów kwadratowych pod warunkiem, że znajdują się na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe.

Stawiana wiata nie może posiadać ani jednej zabudowanej ściany. Jedyne formalności związane z budową wiaty garażowej to zgłoszenie chęci budowy w Starostwie Powiatowym.

W zgłoszeniu powinny się znaleźć informacje o sposobie wykonania, terminie rozpoczęcia prac oraz szkic planowanej wiaty. Jeżeli jednak potrzebujesz większej wiaty niż 50 metrów kwadratowych lub stawiana wiata będzie oddziaływać na nieruchomość Twojego sąsiada, albo stać w miejscu publicznym, lub też zamierzasz postawić na powierzchni 1000 metrów kwadratowych więc wiat , wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Trzeba również zapoznać się z przepisami, które określają odległość, w jakiej może stanąć wiata garażowa od drogi, granicy działki czy obiektów takich jak place zabaw czy boiska sportowe.

Formalności związane z budową wiaty garażowej załatwisz we właściwym dla miejsca zamieszkania Starostwie Powiatowym. Takie pozwolenie powinno zawierać oświadczenia prawa do dysponowania działką i usytuowanej na niej nieruchomością w celach budowlanych, cztery egzemplarze projektu budowlanego podpisanego przez osobę posiadającą uprawnienia oraz plan zagospodarowania terenu wraz z aktualną decyzją o lokalnych warunkach zabudowy. Niestety czasami czas oczekiwania na pozwolenie może trwać kilka miesięcy.

To, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty garażowej ,czy też powstanie drewniana wiata garażowa bez pozwolenia na budowę zależne jest przede wszystkim od powierzchni jakiej potrzebujemy. Do komfortowego parkowania jednego samochodu wystarczy nam powierzchnia 35 metrów kwadratowych.

Artykuł powstał we współpracy z producentem wiat drewnianych firmy https://wiatex.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here