Wrażliwe urządzenia, którymi niewątpliwie są alkomaty, wymagają stałego serwisu. Oznacza to, że raz na kilka miesięcy lub kilkaset pomiarów, należy ponownie sprawdzić i ustawić urządzenie. Kalibracja alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi wymaga częstszej diagnostyki niż te z sensorami elektrochemicznymi.

Poza kalibracją warto również odpowiednio dbać o alkomat. Ważne jest, aby nie był on narażony na dodatkowe substancje lotne (np. ze stacji paliw), czy po prostu dym (np. papierosowy). Alkomatu nie powinno czyścić się środkami chemicznymi, a pomiaru dokonywać tuż po spożytym alkoholu.

Jakie alkomaty znajdziemy w sklepach?

Producenci alkomatów wymieniają co najmniej kilka rodzajów tych urządzeń. Takim sprzętem pomiarowym, mogą bowiem być zainteresowane różne grupy zawodowe, jaki i osoby prywatne. Najczęściej wymienia się:

  • alkomaty na użytek własny (w tym kieszonkowe)
  • alkomaty dla firm (w celu pracowników, np. kierowców)
  • alkomaty policyjne
  • alkomaty dowodowe (np. z możliwością podłączenia drukarki)

Czy kalibracja jest konieczna?

Owszem, jest to niezbędne, aby pomiar był skuteczny. Warunki otoczenia oraz częstotliwość pomiarów powoduje, że sprzęt ulega rozkalibrowaniu. Jeśli chcemy uniknąć fałszywej diagnozy, regularnie powinniśmy serwisować nasze urządzenie. W instrukcji obsługi powinna znaleźć się informacja, jak często należy zlecić taką kalibrację. Warto również zwrócić uwagę, abyśmy na pewno mogli tego dokonać na terenie naszego kraju.

Komu powierzyć kalibrację?

Kalibracja alkomatu powinna zostać zlecona w miejscu wskazanym przez producenta. Wielu sprzedawców alkomatów ma zarazem w ofercie ich kalibrację. Taka kalibracja wykonywana jest w specjalnych laboratoryjnych warunkach, gdzie panuje odpowiednie ciśnienie, temperatura, a nawet wilgotność. Profesjonalny symulator wydechu to sprzęt, który zbada nasz alkomat. Po badaniu klient powinien otrzymać certyfikat, który potwierdza diagnostykę i ponowne, prawidłowe ustawienie parametrów alkomatu.

Alkomat, który nigdy cię nie zawiedzie.

Wiesz już, jak obchodzić się ze swoim sprzętem do pomiarów. Pamiętaj również o regularnej kalibracji swojego alkomatu w dedykowanym do tego miejscu. Taka skrupulatność pozwoli ci bez ustanku cieszyć się z pomiarów swojego alkomatu. Bez błędów i fałszywych odczytów. Jest to nie tylko sprawa techniczna, ale również kwestia bezpieczeństwa. Dobrze wykonana kalibracja sprawi, iż twój alkomat nigdy cię nie zawiedzie. Będziesz pewny wyniku, co w tym przypadku jest najistotniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here