W dzisiejszym przemyśle zastosowanie frezarek do metalu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Współczesna, nowoczesna obrabiarka CNC zapewnia możliwość pracy wysokowydajnej, wysokoseryjnej i – przy uwzględnieniu maszyn wieloosiowych – praktycznie nieograniczonej pod kątem geometrii wykonywanych obiektów. Frezarki do metali pozwalają na pracę w niemalże dowolnym materiale – niezależnie od tego, czy skrawamy metale nieżelazne,  takie jak aluminium lub mosiądz, typowe stale konstrukcyjne czy egzotyczne materiały,  jak nadstopy niklu (inconel), tytan lub inne.

Pierwszą grupą produktową są małe przedmioty o nieskomplikowanych geometriach. Niewielkie frezarki do metalu korzystające najczęściej z wrzeciona ze stożkiem ISO40 i kinematyce osi opartej na stole krzyżowym, takie jak Haas VF2, są najpopularniejszymi obrabiarkami na rynku. Ich uniwersalność pozwala na wykonywanie lwiej części przedmiotów zarówno na potrzeby własnej produkcji, jak też w ramach usług i kooperacji z innymi firmami. Wraz ze wzrostem wielkości serii produkcyjnych opłacalną inwestycją są frezarki do metali o zwiększonych parametrach. Obrabiarka CNC z grupy VFss (ss – super speed) lub też maszyny serii HAAS DM i HAAS DT pozwalają na przyśpieszenie obróbki, poprzez skracanie czasów nieskrawających; charakteryzują się też zwiększoną dynamiką przejazdów, a wyższa prędkość obrotowa wrzeciona pozwala na zwiększenie prędkości usuwania materiału.

Jeżeli potrzebujemy wykonywać bardziej skomplikowane kształty możemy zastanowić się nad maszyną wieloosiową. Zastosowanie frezarek do metalu z dodatkową osią uchylną i obrotową pozwala na dostęp do 5 z 6 ścian wirtualnego sześcianu w jednym zamocowaniu, znacząco zwiększając dokładność, wydajność i możliwości obróbkowe. Wszystkie pięcioosiowe frezarki do metali HAAS pozwalają również na obróbkę ciągłą (symultaniczną), dzięki czemu możliwe jest wykonywanie również kształtów, takich jak formy, stemple, łopatki i wirniki turbin.

Co natomiast jeżeli planujemy obrabiać duże i ciężkie odlewy, odkuwki, konstrukcje spawane czy też wypałki? Niezastąpione okazuje się wtedy skorzystanie z chwytu narzędzia opartego o większy i silniejszy stożek ISO 50. Frezarki do metali posiadające takie rozwiązanie, zwykle oferują przekładnie zębatą na głównym wrzecionie, co pozwala na osiągnięcie nawet 460Nm momentu obrotowego w wypadku maszyny HAAS VF3yt/50. Taka obrabiarka CNC najlepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie obróbka musi być mocna i wydajna, a ilość usuwanego materiału wysoka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here