Chile kojarzy się z niezwykle długą linią brzegową, wysokimi górami i burzliwą historią. Choć kraj ten nie jest pierwszym wyborem dla europejskich turystów, Chile zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na pełną atrakcji stolicę, ale także dzięki pięknym krajobrazom i miejscowej kuchni, która zachwyci nawet najwybredniejszych smakoszy. By ułatwić wam zaplanowanie wycieczki, wybraliśmy kilka najciekawszych atrakcji turystycznych Chile, dzięki którym wizyta w tym państwie okaże się niezapomnianym przeżyciem!

Santiage de Chile

Jedna z najwyżej położonych stolic świata. Choć zdecydowana większość przyjeżdżających do państwa turystów traktuje Santiago jako bazę wypadową dla organizacji przedsięwzięć takich jak wycieczka do Chile, miasto to posiada wiele atrakcji, o których często się zapomina! Podczas wizyty w Santiago warto wybrać się na wzgórze San Crístobal, z którego roztacza się cudowny widok na chilijską stolicę. Miłośnicy spacerów docenią Plaza de Armas, czyli główny plac miasta z pięknie zachowanymi, zabytkowymi budynkami, spośród których warto odwiedzić imponującą rozmachem katedrę Catedral de Santiago. Dobrym pomysłem jest też zaglądnięcie do Narodowego Muzeum Historycznego, w którym zapoznać się można z brutalną historią konkwisty Chile. Turyści zainteresowani cywilizacją Inków odwiedzić powinni Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej, które posiada niesamowity zbiór inkaskiej sztuki użytkowej i sakralnej. Wizytę w Santiago warto zakończyć spacerem po Placu Konstytucji, przy którym mieści się neoklasycystyczny Pałac Prezydencki – siedziba chilijskiej głowy państwa.

Park Narodowy Torres del Paine

Położona w Patagonii turystyczna perła Chile i jeden ze światowych cudów natury. Główną atrakcją rezerwatu są niesamowite pasma górskie, których zbudowane z grafitu zbocza wyszlifowane są jak lustra. Najsłynniejszą formacją skalną parku są trzy skalne iglice zwanie wieżami bólu. Warto zaznaczyć, że w parku narodowym parują niezwykle surowe warunki, a wyprawę tam trzeba poprzedzić przygotowaniem odpowiedniego sprzętu. Torres del Paine leży w strefie klimatu subarktycznego, przez co na teren rezerwatu najlepiej jest zwiedzać w trakcie lata – na przełomie stycznia i lutego.

Park Narodowy Lauca

Drugi z cudów natury Chile, wpisany na listę UNESCO. Wizyta w Lauca jest dobrym pretekstem do wycieczki po malowniczo położonych Andach. Największą atrakcją parku jest Chungara, jedno z najwyżej położonych jezior świata, które słynie z niezwykle ciekawych odkryć botanicznych – każdego roku biolodzy odnajdują nowe gatunki bakterii i glonów, które przetrwały w jeziorze pomimo panujących w nim drakońskich warunków. Jezioro położone jest pod kilkoma wulkanami, więc wizyta w Chungarze dostarczy dużej dawki adrenaliny! Inną ważną atrakcją Parku Narodowego Lauca jest miejscowa fauna i flora, unikalna na skalę światową. Piękne krajobrazy zainspirowały licznych chilijskich malarzy, których prace można zobaczyć później m.in. w Santiago. Podczas wizyty w parku warto mieć ze sobą aparat fotograficzny – zdjęcia z tego miejsca będą niezapomnianą pamiątką z wizyty w Chile!

Wyspa Chiloé

Położona u wybrzeży Chile niewielka wyspa, na którą turyści zjeżdżają w poszukiwaniu spokoju… oraz religijnego wytchnienia! Na Chiloé znaleźć można ponad siedemdziesiąt kościołów i klasztorów, w których do dzisiaj urzędują różne katolickie organizacje i zakony. Miejscowe budynki sakralne są unikalnym połączeniem europejskich tendencji architektonicznych oraz bogactwa miejscowej kultury, a ich znaczenie zostało docenione w 2000 roku – wtedy właśnie kościoły z Chiloé wpisane zostały na listę UNESCO. Wizyta na wyspie daje niezastąpioną możliwość obcowania z miejscową kulturą. Podczas pobytu w Chiloé warto usiąść w jednym z miejscowych barów i zamówić wino – Chile słynie na cały świat z wyrobu tego trunku, a obecne na wyspie zakony produkują wino zgodnie z tradycyjnymi recepturami, dzięki którym wino z Chiloé wyróżnia się spośród innych chilijskich win. Wizyta na wyspie jest absolutną koniecznością dla każdego miłośnika dobrych win!

Wyspa Wielkanocna

Położona na Oceanie Spokojnym, Wyspa Wielkanocna jest formalnie terytorium Chile. Na terenie całej wyspy rozciąga się park narodowy. Choć piękne krajobrazy miejscowych wulkanów bez wątpienia stanowią przepiękny widok, główną atrakcją Wyspy Wielkanocnej są słynne kamienne rzeźby moai, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Majestatyczne posągi przedstawiające ogromne głowy ciągną się wzdłuż linii brzegowej wyspy i stanowią dla naukowców nierozwiązaną do dzisiaj zagadkę. Historycy przypuszczają, że moai stworzone zostały przez starożytnych Polinezyjczyków, którzy ok. 4 tysięcy lat temu podróżowali pomiędzy wyspami Pacyfiku. Choć cel ich powstania pozostaje niejasny, a liczba wzajemnie wykluczających się hipotez może przyprawić o ból głowy, kwestia wyjątkowości posągów moai nie pozostawia miejsca do dyskusji. Rzeźby te stanowią wstrząsające dziedzictwo dawno wymarłej, prawie zapomnianej cywilizacji – warto jest je zobaczyć osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here