Wykonywanie badań genetycznych cieszy się coraz większą popularnością. Co ważne, z takich badań dziś może skorzystać niemal każdy. Warto zatem wiedzieć, na czym polegają badania genetyczne i kiedy warto je wykonać.

Na czym polegają badania genetyczne?

Do wykonania badań genetycznych konieczne jest pobranie materiału biologicznego. Może być to próbka śliny bądź krwi. Co ważne, materiał biologiczny może być pobrany w placówce medycznej, ale również pobrać można go samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu. W przypadku samodzielnego pobrania materiału biologicznego pamiętać trzeba, aby pobierać go tylko i wyłącznie za pomocą specjalnego zestawu zamówionego w placówce medycznej. Materiał musi być także przechowywany i przesłany do placówki medycznej zgodnie z rygorystycznymi zasadami. Sama analiza materiału biologicznego w laboratorium trwa kilka tygodni. Zwykle to ok. 3 tygodni. Po tym czasie otrzymuje się wynik badania genetycznego.

Kiedy warto wykonać badanie genetyczne?

Test genetyczny warto wykonać w kilku przypadkach. Przykładem mogą być obciążenia genetyczne związane z różnymi chorobami. Badanie warto wykonać także wtedy, kiedy planuje się dziecko. Takie badanie profilaktyczne pozwala na wykluczenie ewentualnych chorób i wad genetycznych. Podobnie jest w przypadku problemów z zajściem w ciążę lub problemów z donoszeniem ciąży. Wykonywane są także badania genetyczne w ciązy, pozwalające na ocenę stanu zdrowia płodu. Szczególnie badanie genetyczne warto wykonać pod kątem ryzyka chorób nowotworowych. Zwłaszcza jeśli choroby nowotworowe pojawiały się już w rodzinie.

Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?

Przede wszystkim dzięki badaniom genetycznym można czuć się bezpieczniej. W przypadku wykrycia choroby bądź jakiegoś schorzenia możliwe jest szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dlatego tez m.in. wykonuje się badania genetyczne w ciąży. W przypadku wykrycia wady płodu lekarze mogą szybko wprowadzić odpowiedni i skuteczny plan leczenia. Często dzięki temu dziecko rodzi się całkowicie zdrowe bez żadnych wad chorobowych. Testy genetyczne potrafią odpowiedzieć na wiele pytań, a tym samym, co najważniejsze, potrafią uratować zdrowie i życie człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here