Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być zarówno błędy w pielęgnacji, jak i niezdrowy styl życia, czy choroba. Aby jak najszybciej zapomnieć o problemach z włosami, postaraj się znaleźć ich źródło. Następnie podejmij odpowiednie kroki – jednym z nich powinno być regularne stosowanie szamponu do włosów wypadających. Sprawdź, co powinien mieć w składzie.

Jakie czynniki przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów?

Zauważyłaś, że ostatnio na szczotce zostaje więcej włosów? Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

 • Częste farbowanie i stylizacja (przede wszystkim z użyciem suszarki, lokówki, prostownicy).
 • Zaplatanie ciasnych warkoczyków, mocne upięcia – jeśli tylko okazjonalnie decydujesz się na taką fryzurę, nie powinno mieć to większego znaczenia dla kondycji Twoich włosów. Problem pojawia się, gdy niemal codziennie zaplatasz ciasne warkoczyki lub mocno upinasz włosy. Prowadzi to do podrażnienia mieszków włosowych, a tym samym nadmiernego wypadania. 
 • Przyjmowanie wybranych leków – na kondycję włosów negatywny wpływ mogą mieć m.in. te zalecane w chorobach stawów, depresji i nadciśnieniu tętniczym.
 • Przewlekły stres, który przyczynia się nie tylko do zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Stresujący styl życia jest również jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. 
 • Niewłaściwa pielęgnacja – w sklepach dostępnych jest wiele kosmetyków do włosów. Przy ich zakupie, zwróć uwagę na potrzeby Twoich włosów. Jeśli są przesuszone postaw na produkty o silnych właściwościach nawilżających. Z kolei przy problemie z nadmiernym wypadaniem, lepszym wyborem będzie naturalny szampon do włosów wypadających.
 • Niezdrowy styl życia – palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, zarywanie nocy, czy źle zbilansowana dieta to czynniki, które nie pozostają obojętne dla kondycji włosów. 
 • Choroby – jeśli właściwa pielęgnacja i zmiana stylu życia nie pomagają, może okazać się, że problem leży głębiej. Zdarza się, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów są choroby m.in. grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy, niedoczynność tarczycy.

Jeśli zauważyłaś, że nawet po zakupie najlepszego szamponu do włosów problem nie zniknął, warto zgłosić się do lekarza. Pomoże on odpowiedzieć na pytanie o to, czy wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki i zmienić styl życia, czy konieczne będzie wdrożenie również innych metod (np. farmakoterapii).

Wyciągi roślinne, witaminy i inne składniki, które powinien mieć w składzie szampon na wypadające włosy

Jak spośród tak wielu produktów dostępnych w sprzedaży, wybrać najlepszy szampon do włosów wypadających? Kluczem do sukcesu jest dokładna analiza składu. Przy zakupie nie kieruj się reklamą, czy niską ceną – jeśli chcesz zapomnieć o problemach z włosami, szukaj produktu zawierającego konkretne składniki.

Skuteczny szampon na wypadające włosy powinien mieć w składzie:

 • olejki roślinne (jojoba, arganowy) – sprawiają, że włosy stają się mocniejsze i mniej podatne na wypadanie. Ponadto zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu włosy są miękkie i lśniące.
 • Witaminy z grupy B (B12, B7, B5) – warto dostarczać je nie tylko z dietą (m.in. wzbogacając ją w fermentowane produkty mleczne, jajka, ryby), ale i za pomocą naturalnego szamponu do włosów. Witaminy z grupy B wzmacniają włosy i sprawiają, ze stają się grubsze oraz lśniące. 
 • Diosmina – jest to organiczny związek chemiczny należący do flawonoidów. Warto szukać go w kosmetykach, ponieważ pobudza wzrost włosów.
 • Kofeina – dobrze znana wszystkim miłośnikom „małej czarnej”. Okazuje się, że jej właściwości nie kończą się na tym, że zwiększa poziom energii. Kofeina ma również pozytywny wpływ na metabolizm skóry głowy, a tym samym zapobiega wypadaniu włosów. 
 • Gliceryna – szukaj jej w kosmetykach, jeśli Twoim problemem są również suche włosy. Jest to związek zaliczany do humektantów. A to oznacza, że ma zdolność do zatrzymywania wody wewnątrz włosów. Dzięki temu są one odpowiednio nawilżone, mocniejsze i przestają nadmiernie wypadać. 

Lista składników, których powinnaś szukać w szamponie do włosów wypadających, jest długa. Oprócz wyżej wymienionych warto znaleźć produkt, który ma w składzie również hesperydynę, kwas mlekowy, wyciągi roślinne, argininę oraz kwas hialuronowy. Takim produktem o unikalnym, w pełni naturalnym składzie jest szampon z diosminą i hesperydyną od D&D Cosmetics (https://arkazdrowia.pl/produkt/szampon-z-diosmina-i-hesperydyna/). Jego regularne stosowanie przyczynia się do rozwiązania problemu z nadmiernym wypadaniem włosów. Co więcej, składniki zawarte w szamponie stymulują wzrost nowych włosów. A to oznacza, że za jakiś czas będziesz mogła cieszyć się mocnymi, gęstymi i lśniącymi włosami!

Co jeszcze warto zrobić oprócz stosowania szamponu do włosów wypadających?

Jeśli chcesz jak najszybciej zapomnieć o problemie z nadmiernie wypadającymi włosami, działaj kompleksowo. Oprócz regularnego stosowania szamponu wprowadź również inne zmiany:

 • sięgaj po suszarkę, lokówkę, czy prostownicę tylko w wyjątkowych sytuacjach (i pamiętaj o tym, aby dodatkowo zabezpieczyć włosy specjalnymi kosmetykami, które chronią je przed działaniem wysokiej temperatury);
 • unikaj rozjaśniania, a do farbowania włosów używaj naturalnych farb;
 • obserwuj swoje włosy i dostosuj pielęgnację do ich potrzeb (w zależności od tego, czy są przesuszone, farbowane, przetłuszczające się itd.);

Pamiętaj również o przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia. Unikaj sytuacji stresowych – a jeśli jest to niemożliwe, znajdź ulubiony sposób na relaks (pomóc może np. joga, ćwiczenia oddechowe). Nie zapominaj również o tym, że zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu zewnętrznego ważna jest odpowiednia ilość snu.

Oprócz stosowania szamponu, który pomoże odżywić włosy od zewnątrz, zadbaj o urozmaiconą zdrową dietę. Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy nadmiernie wypadają, może oznaczać to, że w jadłospisie brakuje białka, żelaza, witaminy C, witamin z grupy B, a także cynku. Dlatego włącz do diety pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, pestki, nasiona roślin strączkowych, ryby, chude mięso i orzechy. 

Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy nadmiernie wypadają, weź pod lupę swój stan zdrowia, styl życia, a także skład kosmetyków, których używasz. Po ustaleniu przyczyny zacznij jak najszybciej działać – zastąp kosmetyki o kiepskim składzie naturalnym szamponem i odżywką do włosów wypadających, zmodyfikuj dietę i przestrzegaj zaleceń lekarza (jeśli przyczyną problemów z włosami jest choroba).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here