Domowy budżet to najprościej mówiąc wszelkie środki finansowe, które gospodarstwo domowe ma do dyspozycji w danym momencie. Odpowiednie zarządzanie posiadanymi pieniędzmi pozwoli Ci uniknąć kłopotów finansowych, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Jeśli będziesz świadomy tego, jaką sumę masz w danej chwili do dyspozycji, ile możesz odłożyć, a ile musisz przeznaczyć na wydatki stałe, to nie powinieneś mieć kłopotu z długami. No dobrze, jak więc zaplanować domowy budżet i o czym warto pamiętać, rozporządzając pieniędzmi? Dowiesz się tego z poniższego artykuły.

Przychody i wydatki w domowym budżecie

Jednym z ważniejszych elementów planowania domowego budżetu jest znajomość przychodów i wydatków. Uwzględnij dochody wszystkich domowników, a także dodatkowe świadczenia takie jak np. 500+ jeśli takowe pobierasz. Oczywiście wszelkie kwoty powinny być liczone w wartości netto, ponieważ to tą sumą będziesz mógł dysponować. Jeśli w danym miesiącu otrzymałeś premie w pracy czy podejmujesz się dodatkowych, płatnych zleceń, to także uwzględnij to w obliczeniach. Znając kwotę, którą masz do dyspozycji w danym miesiącu, możesz rozdysponować ją pomiędzy wydatki oraz środki, które można oszczędzić.

Najważniejsze są opłaty za mieszkanie, czyli: czynsz, prąd, woda, gaz oraz zobowiązania finansowe, czyli pożyczki i kredyty. W późniejszych obliczeniach weź pod uwagę wydatki na paliwo, bilety komunikacji miejskiej oraz inne wydatki, które musisz ponosić regularnie. Pozostałą sumę możesz rozdysponować na przyjemności np. wyjście do restauracji, zakupy ubrań itp. Zadbaj jednak o to, aby zawsze odłożyć, choć niewielką sumę, aby stworzyć poduszkę finansową. Pieniądze na tzw. czarną godzinę pozwolą Ci uniknąć zmartwień, gdy w Twoim życiu pojawią się nagłe wydatki takie, jak chociażby naprawa samochodu czy leczenie.

Nagłe wydatki i brak poduszki finansowej – co zrobić w takiej sytuacji?

W życiu może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji, w których będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy nie posiadamy oszczędności i nie mamy jak sfinansować nieprzewidzianych wydatków. W takiej sytuacji możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki. Kluczowe jest jednak to, aby wcześniej wziąć pod uwagę swój domowy budżet. Oblicz ile pieniędzy możesz przeznaczyć na miesięczną ratę zobowiązania po opłaceniu wszystkich kosztów stałych i dodatkowych.

Warto poprosić o pomoc doradców kredytowych https://kredyty-zwolen.com.pl. Specjaliści z branży kredytów i pożyczek znajdą dla Ciebie najatrakcyjniejszą ofertę zobowiązania i dopasują wysokość raty do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Dzięki temu unikniesz wpadnięcia w pętle długów spowodowaną podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji finansowych.

Jeśli więc w Twoim życiu pojawiła się konieczność zaciągnięcia kredytu, to skontaktuj się z doradcami finansowymi kredyty Zwoleń. Będziesz mieć pewność, że nowe zobowiązanie nie będzie znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu, a w Twoim portfelu pozostaną pieniądze na bieżące wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here