Współwłasność samochodu jest w Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem, które opłaca się szczególnie młodym i mniej doświadczonym kierowcom. Dopisanie kolejnego właściciela do dowodu rejestracyjnego nie jest skomplikowaną procedurą. Dziś podpowiadamy, jak przeprowadzić ją krok po kroku.

Dlaczego współwłasność pojazdów jest taka popularna?

Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna, nie są uprawnieni do otrzymywania zniżek za bezszkodową jazdę przygotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W związku z tym polisa OC nierzadko kosztuje ich nawet kilkakrotnie więcej niż bardziej doświadczonego za kierownicą członka rodziny. Współwłasność pojazdu jest więc z ich punktu widzenia bardzo korzystną opcją, bo zwykle cena ubezpieczenia naliczana jest wedle stawki przysługującej bardziej doświadczonemu właścicielowi samochodu. Nawet jeśli dojdzie do drobnej rekalkulacji polisy OC, cena wciąż pozostanie bardzo atrakcyjna.

Jak prawidłowo sporządzić umowę darowizny?

Właściciel pojazdu, który pragnie przekazać część prawa własności innej osobie może tego dokonać na podstawie darowizny. Wystarczy sporządzić stosowną umowę, której wzory są dostępne w sieci. Gotowy druk można także otrzymać w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Prawidłowy akt darowizny powinien zawierać następujące informacje:

  • dane darczyńcy i obdarowanego,
  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dane samochodu,
  • oświadczenie o posiadaniu prawa własności do pojazdu,
  • oświadczenie darczyńcy o darowiźnie,
  • oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Czy od darowizny należy zapłacić podatek?

W polskim prawie otrzymanie darowizny objęte jest podatkiem. Sprawę należy zgłosić do urzędu skarbowego, wypełniając specjalny druk PCC-1 i okazując umowę darowizny. Na szczęście podatku da się uniknąć, jeśli obdarowanym jest członek najbliższej rodziny, na przykład rodzic, dziecko lub współmałżonek. Darowizna musi być jednak zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia umowy. Jeśli pokrewieństwo jest dalsze, zostanie naliczony podatek od czynności cywilnoprawnych, a jeśli pomiędzy współwłaścicielami nie występuje pokrewieństwo, będzie on najwyższy.

Jak umieścić nowego współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym?

Po wizycie w urzędzie skarbowym nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopisać nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Tę sprawę załatwia się w urzędzie miasta (lub starostwa powiatowego), w wydziale komunikacji. Należy przedstawić dowód rejestracyjny, akt darowizny, aktualną polisę OC, dokumenty tożsamości obu współwłaścicieli i opcjonalnie kartę pojazdu, jeśli została wydana.

Czym jest rekalkulacja składki OC?

W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może przeprowadzić rekalkulację składki, biorąc pod uwagę fakt, że autem poruszać się będzie także mniej doświadczony kierowca. Jeśli nowa cena OC nie zadowala współwłaścicieli, warto poszukać korzystniejszej oferty. Z dotychczasowego ubezpieczenia można zrezygnować w dowolnym momencie. Konkurencja na rynku jest duża, a oferty wiodących towarzystw da się szczegółowo porównać korzystając ze sprawdzonego kalkulatora ubezpieczenia OC KioskPolis pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Przy odrobinie szczęścia może się zdarzyć, że nowa polisa, dzięki korzystnej ofercie, będzie jeszcze tańsza od dotychczasowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here