Konto w banku to obecnie podstawowy element naszego życia. To dzięki niemu możemy otrzymywać pensje, wysyłać pieniądze bliskim i znajomym czy dokonywać płatności w internecie. Często też z różnych przyczyn zmieniamy konto lub otwieramy nowe np. w celu oszczędzania. W tym temacie stajemy też często przed decyzją, który bank i jakie konto wybrać. Możliwości przeważnie jest bardzo wiele, a my nie wiemy nawet jakimi kryteriami się kierować. W tym tekście przedstawiamy wszystkie ważne elementy, które warto zwrócić uwagę, otwierając nowe konto.
Bank komercyjny, Bank spółdzielczy czy SKOK?
Pierwszym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając konto bankowe, jest wybór samej marki banku. Na rynku istnieje kilka rodzajów banków, gdzie możemy założyć swój rachunek. Pierwszym rodzajem są banki komercyjne takie jak ING czy mBank. Są to banki prywatne działające globalnie w różnych państwach czy nawet na różnych kontynentach. Z reguły mają one najlepszą ofertę i są największe. Na rynku znajdziemy też banki spółdzielcze — działające jedynie w danym mieście np. Spółdzielczy Bank w Garwolinie. Są one dużo mniejsze, a ich właścicielami są spółdzielcy. Na rynku działają też SKOKi, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe.
Dobrym wyborem będzie wybór banku komercyjnego — dużego i międzynarodowego. W zdecydowanej większości przypadków mają one najlepszą ofertę, sprawnie działający system elektroniczny, oferują wszystkie nowości takie jak płatności naklejkami czy BLIK oraz mają dużo większą renomę. Banki spółdzielcze czy SKOKi są dużo bardziej narażone na upadki, czy nawet problemy z przelewami zagranicznymi.
Konto darmowe i opłaty
Drugim czynnikiem, na jaki należy zwracać uwagę, gdy będziemy zakładać konto bankowe, jest opłata za nie. W tym względzie banki różnią się od siebie. Niektóre oferują bezwarunkowe konto za zero złotych, gdzie podstawowe prowadzenie rachunku jest w pełni darmowe i możemy z niego korzystać w sposób dowolny. Niektóre banki oferują darmowe konta, ale po spełnieniu konkretnych warunków np. comiesięcznych wpływów na konto czy wykonaniu kilku transakcji karta płatniczą. Część z banków posiada po prostu stałe opłaty w wysokości kilku, kilkunastu złotych za rachunek bieżący.
Obecnie na rynku istnieje wiele ofert darmowych kont, dlatego, jeśli nie zależy nam na założeniu konta w konkretnym banku, warto wybierać te marki, w których nasze konto będzie całkowicie darmowe. Dzięki temu korzystając z konta przez kilka lat, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych oraz nie będziemy musieli pilnować wpływów lub transakcji kartą, aby nie zapłacić za prowadzenie konta. Darmowe konto bankowe jest dziś standardem i warto z niego skorzystać.
Bankowość elektroniczna i mobilna
Kolejnym ważnym, a dla wielu osób najważniejszym elementem konta bankowego jest bankowość elektroniczna. Jest to popularny dostęp do konta przez internet oraz w aplikacji w telefonie — mobilnie. Obecnie bardzo często korzystać będziemy z bankowości elektronicznej, robiąc przelewy czy płacąc rachunki. Warto więc przed założeniem konta bankowego odwiedzić witryn banków oraz sprawdzić demo takiego serwisu. Banki przeważnie udzielają strony testowej, gdzie możemy sprawdzić, jak przebiega logowanie, jak wygląda sam system bankowości i jak się po nim poruszać. To bardzo przydatne, gdyż przed założeniem konta możemy przekonać się, czy system jest prosty i korzystny dla nas. Dobrym posunięciem jest sprawdzenie też aplikacji mobilnej w sklepie oraz dowiedzenie się, czy dany bank oferuje BLIK. Jest to system płatności, który mają już największe banki, a kolejne wprowadzają go do swojej aplikacji mobilnej. Dzięki niemu możemy wygenerować kod i szybko zapłacić np. rachunek, wpisując ten kod na stronie, zamiast robić przelewy. Dzięki blikowi możemy też wystawić czek czy po prostu wypłacić pieniądze ze swojego konta w bankomacie bez posiadania przy sobie karty debetowej.
Przelewy darmowe i ekspresowe
Wybierając odpowiednie konto bankowe, warto też sprawdzić, jakie przelew otrzymamy i czy będą one płatne. Obecnie standardem są nielimitowane darmowe przelewy internetowe oraz możliwość wykonania przelewu w placówce za darmo lub za drobną opłatą. Korzystne będzie też otrzymanie wraz z kontem np. 10 przelewów natychmiastowych — ekspresowych za darmo które kosztują ok. kilkunastu złotych. Dzięki nim pieniądze docierają do odbiorcy w ciągu 5 minut. Warto przeanalizować ten czynnik, jeśli często wysyłamy przelewy. Niektóre banki posiadają specjalne wersje kont, gdzie np. możemy liczyć na kilka darmowych przelewów w oddziale czy dużą liczbę przelewów ekspresowych po niskiej cenie.
Sprawdź opinie o banku!
Jeśli wybierzemy już kilka kont w bankach wstępnie, dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii o nich. Suche fakty i liczby nie do końca oddają tego, jak działa bank oraz jakie ma mocne i słabe strony. Aby poznać opinie o banku, możemy odwiedzić np. fora w internecie, porównywarki internetowe lub porozmawiać ze znajomymi. Czasami w takiej rozmowie dowiemy się rzeczy, które nie są ujmowane w katalogach czy reklamach, a mają wpływ na komfort korzystania z danego banku. Z pewnością będą to np. kolejki w kasach, wielkość i lokalizacja oddziałów czy częstotliwość awarii bankowości elektronicznej. Niektóre banki mogą mieć problem z tymi elementami i choć “na papierze” prezentują konkurencyjne warunki, częste przerwy w korzystaniu z bankowości mobilnej czy bardzo duże kolejki w oddziałach naziemnych mogą być bardzo niekomfortowe.
Bonus za założenie konta
Ciekawą podpowiedzią może być też zwrócenie uwagi na bonusy, jakie oferują banki przy zakładaniu konta. Nie należy kierować się nimi w pierwszej chwili i traktować ich z dużą wagą, ale jeśli posiadamy kilka kont spełniających nasze oczekiwania, warto wybrać te, które da nam najwięcej profitów. Obecnie banki zachęcają potencjalnych klientów, aby zakładali konta właśnie u nich. Czasami może być to zachęta w postaci 200 złotych bonusu w gotówce, a czasami np. gadżet czy upominek za założenie konta. Bon na zakupy w ulubionym sklepie czy nawet smartfon za założenie konta wraz z wnioskiem o kartę kredytową. Z pewnością będą miłym gestem na początek naszej współpracy z bankiem.