Na rynku działa wiele typów kart płatniczych. Wszystkie oprócz wirtualnej która nie ma fizycznej postaci są do siebie podobne, a wszystkimi czterema możemy dokonywać różnego rodzaju płatności. Wiele osób nie zna do końca działania tych rodzajów kart, przez co nie może wybrać tej najlepszej, która będzie najlepiej pasowała do indywidualnej sytuacji. Poniżej prezentujemy i opisujemy wszystkie cztery rodzaje kart płatniczych, jakie są dostępne na rynku, przybliżamy korzyści każdej z nich i podpowiadamy, które warto wybrać.
Karty debetowe
Karty debetowe to pierwszy i podstawowy rodzaj kart płatniczych. Są one wydawane do naszego konta bankowego i służą do wydawania pieniędzy właśnie z niego. Karty debetowe przeważnie są darmowe oraz posiadają płaski nadruk — numer karty, imię i nazwisko, kod cvv czy datę ważności. Wydawcami kart debetowych są np. Visa czy MasterCard, ale też np. nieco rzadziej American Express i inne instytucje. Karta debetowa wydawana jest też do konta przeważnie z automatu. Przy jej pomocy możemy wydawać jedyne pieniądze, jakie znajdują się na koncie i nie możemy zadłużać się na minus. Aby otrzymać kartę, nie musimy spełniać żadnych wymagań czy posiadać zdolności kredytowej. Karty debetowe mogą służyć do płatności codziennych w sklepach, wypłat gotówki w bankomacie czy płatności internetowych.
Karty kredytowe
Drugim najpopularniejszym rodzajem kart płatniczych są karty kredytowe. Są to oddzielne produkty finansowe — kredyty w postaci plastikowej karty. Wydawane są oddzielnie i niezależnie od naszego konta. Każda karta kredytowa ma swój przypisany limit kredytowy. Aby ją otrzymać, musimy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek kredytowy. Po otrzymaniu takiej karty do dyspozycji otrzymujemy np. 2000 zł elastycznego kredytu, z którego możemy skorzystać w dowolnej chwili. Jeśli to zrobimy mamy na oddanie pieniędzy do 56 dni i jeśli zwrócimy je w tym czasie, nie zapłacimy żadnych odsetek i opłat. Po przekroczeniu tego czasu od wykorzystanej sumy zostanie naliczone nam oprocentowanie 10% w skali roku. Karta kredytowa jest zatem elastycznym kredytem, który możemy obsługiwać samodzielnie według własnych potrzeb. Karty kredytowe mają tradycyjna postać karty płatniczej oraz mają wypukły druk imienia i nazwiska, daty ważności, numeru karty i kody cvv.
Karty PrePaid
Kolejnym rodzajem karty płatniczej, który nie jest już tak popularny, jak dwie poprzednie karty – jest karta PrePaid. Jest to karta przedpłacona — na doładowania i pod takimi nazwami występuje. Zasada jej działania jest prosta. Kupuje się ją w bankach i doładowuje pieniędzmi. Jeśli doładujemy konto i będą na niej znajdowały się środki, będziemy mogli nią płacić. Jeśli środki skończą się, nie będziemy mogli jej używać aż do ponownego doładowania. Na rynku kilka banków oferuje tego typu karty przedpłacone. Są one w walucie rodzimej oraz w euro, dolarach czy funtach. Zakup karty to tylko krótka wizyta w banku oraz jej zakupienie i podpisanie umowy. Nie jest ona zobowiązująca, a jedynie musimy okazać dowód tożsamości, aby karta była przypisana do nas. Cena takiej karty to kilkanaście złotych. Z technicznego punktu widzenia nie różni się niczym od kart debetowych czy kredytowych. Również ma tradycyjną plastikową formę, numer karty, datę ważności i kod bezpieczeństwa ccv. Przy jej pomocy możemy płacić bezgotówkowo za zakupy w sklepach, wypłacać pieniądze z salda karty w bankomacie czy płacić nią w internecie. Wydawcami karty są Visa lub MasterCard a karty tego typu są akceptowane wszędzie tam, gdzie zwykłe karty płatnicze. Aby doładować kartę PrePaid, wystarczy zjawić się w banku i zrobić to w kasie lub wykonać przelew na rachunek techniczny karty — tak jak wykonujemy przelew do znajomego.
Karty wirtualne
Ostatnim i jednym z najbardziej tajemniczych rodzajów kart płatniczych są karty wirtualne. Nie mają one swojej plastikowej formy, a generowane są w bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej banku. Karta taka dostarczana nam jest w formie jedynie konta służącego do doładowania oraz danych karty takich jak numer, data ważności i kod cvv potrzebnych do dokonywania transakcji. Jeśli kartę wirtualną generujemy w banku, którego jesteśmy klientami, będzie ona widoczna w naszej bankowości mobilnej i wystarczy przesunięcie pieniędzy właśnie na tę kartę z głównego konta w systemie. Karta wirtualna również jest kartą przedpłaconą i jeśli przesuniemy na nią pieniądze lub ją doładujemy przelewem, będziemy mogli rozpocząć korzystanie z niej.
Karty wirtualne służą do płatności internetowych. Ich głównym zadaniem jest bezpieczne pośredniczenie między naszym kontem a odbiorcą płatności. Płacąc kartami wirtualnymi, wpłacamy nie pieniądze i podajemy numery oraz dane tejże właśnie karty. W przypadku kradzieży danych czy pieniędzy stracimy jedynie taką sumę, która znajduje się na karcie, a nie wszystkie oszczędności z konta głównego – jeśli płacilibyśmy np. kartą debetową lub kredytową. Karty wirtualne przeważnie możemy usunąć i wygenerować nowe w każdej chwili, a płacenie nimi w sieci jest bardzo wygodne oraz bezpieczne.
Kiedy warto wybrać daną kartę?
Każda karta płatnicza działa w nieco inny sposób i ma swoje plusy oraz minusy. Karty debetowe doskonale sprawdzą się, jeśli korzystamy z bankowości w sposób podstawy i chcemy jedynie wypłacać pieniądze z naszego konta bez konieczności udawania się do banku i stania w kolejkach — np. w bankomacie czy bezpośrednio w sklepie płacąc za zakupy. Karty PrePaid doskonale nadają się do płatności w internecie oraz do częstych płatności na co dzień np. w sklepach itp. Dzięki temu w razie kradzieży czy zagubienia stracimy jedynie taką sumę, jaka znajduje się na karcie, a nie wszystkie oszczędności z konta. Karta wirtualna idealnie sprawdzi się do płatności internetowych — szczególnie na wątpliwej jakości stronach internetowych. Karty kredytowe zaś są doskonałym wyborem, jeśli prowadzimy firmę lub zależy nam na kredycie. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do elastycznego kredytu, który będziemy obsługiwali samodzielnie. Będzie on też nisko oprocentowany i będzie posiadał okres bezodsetkowy dzięki któremu nie zapłacimy nic za blisko dwumiesięczne pożyczenie pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, jaką kartę wybrać, warto udać się do banku i porozmawiać z doradcą, który pomoże wybrać nam najodpowiedniejszą opcję.