Strony Internetowe to obecnie centrum wielu wydarzeń. Niezależnie od tego, czy chcemy sprzedawać w sieci produkty, świadczyć usługi, prowadzić bloga i dzielić się swoim zdaniem z odbiorcami czy po prostu mamy pomysł na przydatny serwis musimy założyć swoją stronę internetową. Dla wielu osób jest to “czarna magia”. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kreatory stron internetowych, które pozwalają prosto, szybko i tanio założyć samodzielnie swoją własną stronę internetową. Poniżej prezentujemy, czym są takie kreatory, jak działają oraz jak stworzyć w nich swoją witrynę.

Czym są kreatory stron www?

Kreatory witryn internetowych to serwisy w sieci, dzięki którym możemy łatwo i szybko stworzyć swoją witrynę www. Serwisy te oferują nam półautomatyczny proces tworzenia witryny. Aby uruchomić własną stronę, nie musimy znać się na kodowaniu czy IT, a cały proces głównie polega na wybieraniu opcji i prostym edytowaniu tekstowym strony. Kreatory stron internetowych są dostępne w przeważnie dwóch wersjach — darmowej i płatnej. Na rynku działa wiele tego typu kreatorów. Niektóre z nich są w języku polskim, a niektóre są anglojęzycznymi serwisami. Aby skorzystać z kreatora, wystarczy założyć konto i stworzyć witrynę. Nie musimy również troszczyć się o hosting czy domenę. Kreatory stron internetowych przeznaczone są dla osób, które nie potrafią samodzielnie kodować, a chcą mieć wpływ na tworzenie witryny. Jest to doskonała alternatywa dla zlecenia pracy agencji lub freelancerowi.

Wersja darmowa i płatna kreatora — różnice

Kreatory stron www dostępne są przeważnie w dwóch wersjach. Darmowa wersja — podstawowa dostępna jest dla każdego i bez problemu przy jej pomocy stworzymy witrynę internetową. W tej opcji będziemy mieli dostęp do mniejszej ilości gotowych szablonów oraz elementów, które będziemy mogli stosować na stronie. Nie będziemy mogli skorzystać też czasami np. z opcji przyjmowania płatności czy własnej skrzynki e-mail. Najważniejszymi ograniczeniami darmowego tworzenia stron w kreatorach jest adres strony oraz baner reklamowy na gotowej stronie. Adres witryny przeważnie posiada końcówkę kreator. pl a nie. pl, co nie jest zbyt dobrze widziane w profesjonalnym czy biznesowym projekcie. Na nowej stronie www często znajduje się również baner reklamy danego kreatora z informacją, że strona została stworzona właśnie w danym serwisie.

Wykupując płatne pakiety mamy dostęp do pełnej funkcjonalności serwisu. Płacąc kwoty rzędu 100 – 200 zł rocznie lub pojedyncze oparty na gotowej stronie nie znajduje się baner reklamowy kreatora. Nasz adres www również jest dedykowany z domeną np. pl lub com. Często dostajemy też spore miejsce dyskowe, certyfikat ssl witryny czy wszystkie zaawansowane opcje, wtyczki i elementy gotowe do umieszczania na stronie. Korzystając z płatnej wersji mamy do dyspozycji znacznie większą ilość gotowych szablonów, które są bardziej rozbudowane i które możemy edytować w bardziej zaawansowany sposób. Płacąc za pakiet premium, otrzymujemy również dostęp do wielu statystyk witryny. Podsumowując, wykupując płatną opcję, otrzymujemy wszystko to, co jest nam potrzebne do stworzenia profesjonalnej witryny internetowej.

Jak przebiega proces tworzenia strony?

Proces tworzenia witryny w kreatorze, rozpoczynamy od stworzenia konta. Jest to prosta czynność i zajmuje jedynie chwile. Następnie mamy do wyboru dwie opcje — pusty szablon i gotowe szablony, które jedynie edytujemy. Po wybraniu odpowiedniej opcji wystarczy wejść na witrynę oraz rozpocząć jej modyfikacje. Tworzenie witryny odbywa się w formie graficznej na zasadzie “przeciągnij i upuść”. Wszystkie elementy takie jak grafiki, pola tekstowe czy menu przeciągamy w odpowiednie miejsce na stronie i umieszczamy. Wprowadzenie tekstu czy dodanie nowego artykułu odbywa się w taki sam sposób. Prosto możemy wybrać też kolor strony i funkcje oraz ustalić opis witryny czy tytuł strony. Po stworzeniu witryny zapisujemy projekt i publikujemy go w sieci jednym kliknięciem. W ciągu kilku minut jest on dostępny w internecie.

Aby edytować witrynę, wystarczy wejść na stronę kreatora oraz zalogować na swoje konto. Następnie otwieramy stronę i możemy ją edytować. Napisanie i opublikowanie zmian również jest szybkie i komfortowe. Witrynę możemy również edytować i zapisać sam projekt bez publikacji, a aktualizację opublikować np. za kilka godzin lub za kilka dni, co również jest bardzo pomocne np. przy planowaniu publikacji.

Korzyści i plusy

Najważniejszym plusem kreatorów witryn online jest niezależność. Jeśli zdecydujemy się zapłacić i odblokować dostęp w kreatorze do pełnej funkcjonalności będziemy mogli samodzielnie i niezależnie stworzyć witrynę oraz w dowolnym momencie ją edytować. Samodzielne stworzenie profesjonalnej, estetycznej i gustownej strony nie jest trudne. Również jej edytowanie bez proszenia każdorazowo o pomoc, będzie niezwykle wygodne. Plusem kreatorów witryn jest szeroka ich dostępność. Możemy wybrać jeden spośród wielu kreatorów. Działają one w prosty osób i każda osoba może z nich skorzystać. Do dyspozycji mamy też gotowe projekty czy darmowe zdjęcia. Sama obsługa kreatora nie wymaga też znajomości branży IT czy kodowania. Plusem kreatorów jest również cena za stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Opłata w okolicach 100 – 200 złotych rocznie przy założeniu strony wraz z hostingiem i domeną jest ceną atrakcyjną. W porównaniu do zlecenia stworzenia witryny gdzie dodatkowo oprócz hostingu i domeny płacimy za jej przygotowanie, tworząc stronę samodzielnie, możemy zaoszczędzić. Edycja strony możliwa jest z każdego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do internetu.

Plusem, który ucieszy osoby nieco bardziej zaawansowane, jest możliwość dodawania własnego kodu html. Kreatory umożliwiają to i dzięki tej opcji będziemy mogli uruchomić np. pixel Facebooka lub remarketing na naszej stronie internetowej. Najbardziej znane i największe marki w sieci oferują też bezproblemowe działanie strony w internecie bez przerw czy usterek, o co trudno np. na mniej popularnych hostingach przy prywatnym wykupie miejsca.

Czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z tego typu kreatorów. Zdecydowanie tak. O ile nie tworzymy dużego serwisu według własnego projektu, z pewnością pomogą nam stworzyć profesjonalną i nowoczesną witrynę. W taki sposób możemy stworzyć też sklep internetowy czy prosty blog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here