Psy i dzieci świetnie się dogadują, a zwłaszcza wtedy kiedy są ze sobą od małego. Pies w domu pomoże nauczyć dziecko opiekuńczości i wrażliwości. W przypadku starszych dzieci pies pomoże w nauce odpowiedzialności. Jednak biorąc psa dla dziecka musimy sobie zdawać sprawę, że to nie zabawka i musimy mu zapewnić odpowiednie warunki.

Dlatego powinna być to przemyślana decyzja. Małe dziecko samo nie wyprowadzi zwierzaka na spacer, więc to my będziemy musieli poświęcać na to czas. Z kolei starszemu dziecku po jakimś czasie może się znudzić wczesne wstawanie. Musimy zapewnić psu minimum 3 spacery w ciągu dnia. Po przemyśleniu wszystkiego możemy przejść do wyboru odpowiedniej rasy psa.

Jaki pies dla dziecka?

pies

Najlepszym wyborem dla małego dziecka będzie szczeniaczek. Dzięki temu między dzieckiem i psem wytworzy się szczególna więź. Będą wspólnie dorastać i bawić się. Dzieci dorastające w obecności psa łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami i są bardziej pewne siebie. Właśnie dlatego psy są wykorzystywane np. w leczeniu autyzmu. Często jako psy dla dzieci wybierane są Labradory. Z natury jest to rasa spokojna, cierpliwa i nieagresywna.

Dzięki temu bez problemu zniesie ciągłe zaczepki dziecka. Jednak są to duże psy i potrzebują dużej dawki ruchu. Jest to dobry wybór dla osób mieszkających w domach. Dzięki temu pies bez problemy wybiega się na ogrodzie. Labradory lubią pływać, co może pomóc w nauczeniu tej umiejętności naszego dziecka.
To samo dotyczy psów rasy Golden Retriever. Są podobnej wielkości, jednak mają długą sierść, a Labradory krótką.

Idealne dla dzieci są także popularne Yorki. Są to małe, ale bardzo żywiołowe pieski. Uwielbiają biegać i bawić się na świeżym powietrzu. Szybko przywiązują się do właścicieli i są nieufne w stosunku do obcych. Pieski tej rasy lubią być czesane i pozwalają się nosić na rękach. Jednak, żeby zachowały swój piękny wygląd musimy poświęcić codziennie trochę czasu na pielęgnację włosów. Są one miłe w dotyku i nie wypadają, co pomoże w zachowaniu czystości w domu. Kolejnym dobrym wyborem będzie owczarek szkocki Collie. Jest to większy pies, jednak charakteryzuje go wielka lojalność i łagodność. Rasa ta jest zaliczana do psów pasterskich, więc idealnie sprawdzą się w roli opiekuna dla dziecka. Dzięki temu będziemy mogli ugotować obiad lub posprzątać, a pies przypilnuje w tym czasie nasze dziecko.

Powyższe rasy będą najlepszym wyborem dla dzieci. Jednak śmiało możemy przygarnąć pod swój dach psa innej rasy. Wtedy będziemy musieli zwrócić więcej uwagi na to, jak dziecko dogaduje się ze zwierzęciem. W wyborze kierujmy się także tym, ile mamy wolnego czasu i w zależności od tego wybrać bardziej lub mniej wymagającą rasę. To samo dotyczy miejsca zamieszkania. W małym mieszkaniu lepiej trzymać małego lub średniego psa. Duże rasy będą się lepiej czuły w domu z ogrodem, gdzie spokojnie się wybiegają. Jeśli lubimy podróżować to lepiej wybrać mniejszego psa, którego bez problemy zabierzemy nawet do samolotu w odpowiednim transporterze.

pies dla dziecka

Przed pojawieniem się psa w domu musimy skompletować wyprawkę. Przede wszystkim potrzebujemy legowisko dla psa. Musimy postawić je w spokojnym miejscu tak, żeby pies mógł sobie odpocząć. Warto uczyć dziecko tego, że nie może przeszkadzać psu śpiącemu w legowisku. Możemy także kupić klatkę kennelową, która idealnie sprawdzi się jako strefa wypoczynkowa dla psa. Kolejną rzeczą są zabawki. Powinniśmy kupić jakieś piłeczki do nauki aportowania, ale także miękkie zabawki do gryzienia.

Jest to ważne, żeby pies miał co gryźć kiedy będą mu wyrastać zęby. Dzięki temu uchronimy od zniszczeń meble i buty, które często padają ofiarą szczeniaków. Oczywiście musimy zakupić dwie miski, jedną na wodę i drugą na karmę. Najważniejszy jest jednak wybór dobrej karmy. Powinniśmy się udać na zakupy do sklepu zoologicznego lub możemy także zamówić jedzenia przez internet. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znaleźć mięso. Dlatego musimy unikać karm z marketu, ponieważ zawierają one praktycznie same zboża, które są szkodliwe dla psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here