Łowienie ryb w morzu to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Dookoła słona woda i błogi szum fal, a na upolowanie czekają okazy, o które z całą pewnością warto zawalczyć. Ten typ wędkowania pod wieloma względami różni się od łowienia śródlądowego. Przynęty trzeba wyrzucać na inne odległości i głębokości, a same warunki połowu bywają jeszcze bardziej wymagające. Wybierając się nad morze celem łowienia ryb, trzeba wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt, między innymi w wędki morskie. Dowiedz się, jakimi cechami powinno się charakteryzować dobre wędzisko morskie i czym różni się sprzęt zalecany do połowu z plaży od tego do połowu z kutra!
Wędki morskie – co powinno je cechować?
Kije do wędkarstwa morskiego muszą być wyjątkowo solidne. W końcu mówimy o łowieniu ryb w wymagających warunkach: w słonej wodzie, przy zmiennej pogodzie i wśród szalejących fal. Wielbiciele łowienia ryb w rzekach i jeziorach mogą mieć wrażenie, że wędziska morskie są grubsze i toporniejsze. Nowoczesne materiały i innowacyjne technologie sprawiają jednak, że nawet wędki o ciężarze wyrzutu większym niż 100 g pozostają komfortowe w obsłudze i wyczulone na brania.
Solidne wykonanie, wytrzymałość i odpowiednia sztywność to dopiero początek. Żeby woda morska nie zniszczyła wędziska zbyt szybko, warto wybierać modele z oznaczeniami Sea, Salt lub Pilk. Ponieważ wędziska morskie stosuje się zwykle do dalekich wyrzutów, potrzebujesz do nich długiej żyłki (minimum 200 metrów;; najlepiej inwestuj w wytrzymałe, grube linki przeznaczone do wędkarstwa morskiego) oraz kołowrotka o odpowiedniej pojemności szpuli.
Wędziska morskie dzielimy na dwie podstawowe grupy: do połowu z brzegu (sprawdzają się tutaj tak zwane wędki surfcastingowe) oraz do połowu z kutra bądź łodzi (idealny będzie tutaj sprzęt do trollingu morskiego).
Surfcasting. Wędki morskie do łowienia z brzegu
Surfcasting to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zakosztować połowu morskiego, ale nie chcą wypływać na otwarte morze. Łowienie z plaży jest o tyle utrudnione, że ryby mogą nie brać blisko brzegu, a nie zawsze możemy skorzystać z molo lub falochronu. Wędka morska do łowienia z brzegu musi więc gwarantować odpowiednią długość rzutu; przykładowo kije o ciężarze wyrzutu do 200 g powinny umożliwić rzucanie na odległości rzędu 120-170 m. Typowe wędziska surfcastingowe mają cw od 100 do 200 g i są stosowane z ciężarkami ważącymi ok.100-120 g. Trzeba przy tym pamiętać, że im lżejszy kij, tym lepsza dynamika i pewniejszy chwyt…
Wędziska morskie surfcastingowe powinny mieć od 3,9 do 4,2 metrów długości (a nawet do 4,5 metra). Jest to o tyle istotne, że wpływa na utrzymanie żyłki nad wodą. Co do materiału – do penetracji linii brzegowej sprawdzą się miękkie wędziska z włókna szklanego. Do dalszych rzutów przydadzą się sztywniejsze, ale wciąż nie nazbyt ciężkie wędziska morskie z włókna węglowego. Rozmaite wędziska morskie do łowienia z brzegu – surfcastingowe (plażowe) oraz spinningowe (do połowu z plaży lub klifu) są dostępne online na stronie www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Morskie-5919.html. Specjalne podkategorie wydzielone w e-sklepie ułatwiają odszukanie wędzisk o pożądanych parametrach. Na tej samej stronie, zresztą w bardzo atrakcyjnych cenach, dostępne są również pilkery i wędziska do lekkiego i ciężkiego jiggingu, które idealnie sprawdzają się w warunkach morskich.
Wędziska morskie do łowienia z kutra
Jeśli wyruszasz w rejs łodzią, wystarczy ci krótsza, dość gruba, ale nie nazbyt sztywna wędka o długości w przedziale 2,4-2,7 m. Właśnie tyle mierzą klasyczne, wytrzymałe wędziska morskie trollingowe, których używa się do prowadzenia przynęty za płynącą łódką czy kutrem rybackim. Przy takim prowadzeniu przynęta najlepiej prezentuje się w wodzie, a przy tym nie sprawia zbędnych kłopotów.
Na morzu ciężar wyrzutowy zależy od tego, jak głębokie jest dane łowisko. Jeśli wędkujesz na płytkich wodach (do 40 metrów głębokości), cw rzędu 100-200 g będzie wystarczający. Przy większych głębokościach (np. 50-80 metrów) lepszym rozwiązaniem będzie cw do 300 g oraz wędzisko o akcji szczytowej. Specjalne kije trollingowe mogą mieć niski ciężar wyrzutowy (do kilkudziesięciu gramów).
Parametry to nie wszystko! Nie patrz jedynie na suche cyferki; sprawdź, jak dana wędka leży w ręce i postaraj się ocenić, czy jest na tyle dobrze wyważona, że wytrzymasz z nią w dłoniach 8-godzinną zasiadkę na dorsze czy inne ryby. Pamiętaj, że do trollingu morskiego będziesz potrzebował dodatkowego sprzętu typowego dla tej metody: mowa tu o windach, deskach, planerach czy pieskach.
Łowienie w Bałtyku a wędziska uniwersalne
Oczywiście możesz także zakosztować wędkarstwa morskiego, nie inwestując wcale w specjalistyczne kije. Jeśli wyruszasz nad Bałtyk dwa razy w roku, być może lepszym rozwiązaniem będą uniwersalne gruntówki czy spinningówki. Najważniejsze, żeby dobrać wędzisko o parametrach dopasowanych do warunków i zwrócić uwagę na długość i ciężar wyrzutu. Wędki można też wypożyczyć u większości organizatorów wypraw kutrami. Mimo wszystko warto rozważyć samodzielną inwestycję w porządne wędki morskie. Są one na tyle mocne i wytrzymałe, że wytrzymają przeciążenia generowane przez prądy i fale, a także kontakt ze słoną wodą, przez co posłużą ci długie lata.