Sesje Elixir, błędnie wysłany przelew, przelewy SWIFT i IBAN czy konta zagraniczne — Czyli wszystko o przelewach i bankowości zagranicznej!

0
887

Przelewy bankowe, sesje elixir czy rodzaje kont to zmora wielu osób korzystających z bankowości. Często jednak musimy zmierzyć się z wysłaniem przelewu zagranicznego czy odpowiednim wpisaniem kotna w odpowiednim formacie. Choć potrafimy wykonać przelew i podstawowe czynności, zdecydowanie warto poznać nieco dokładniej system przelewów oraz tego, jak działają, jakie są ich typy i co zrobić w razie nieprzewidzianych problemów. Poniżej przedstawiamy rodzaje i funkcjonowanie przelew, rodzaje i formaty kont, proces wędrowania pieniędzy z konta na konto oraz to, co zrobić, jeśli wyślemy przelew omyłkowo na inne konto.

Sesje Elixir — Czyli jak wędruje przelew z konta na koto?

Elixir to międzybankowy system pośredniczący między dwoma bankami — między którymi odbywa się przelew. Jest on centralnym punktem, między którym skupione są wszystkie banki. Jeśli wysyłamy przelew do znajomego, pieniądze z naszego konta trafiają najpierw do systemu Elixir, a następnie na jego konto. Każdy bank ma jednak konkretne godziny — najczęściej 3 wyjścia pieniędzy z banku oraz przyjęcia z systemu elixir. Są to najczęściej godziny poranne, południowe i popołudniowe np. 9, 12 i 15. Jeśli zatem pieniądze z naszego konta zwykłym przelewem wyślemy o godzinie 11, będą one czekały do godziny 12 i dopiero w południe opuszczą fizycznie bank, udając się do systemu Elixir. Analogicznie odbywa się wypłacanie naszego przelewu z systemu elixir na konto odbiorcy. Jeśli jego bank odbiera pieniądze o 11 i 17, przelew zostanie przekazany o godzinie 17. Sesje elixir są zatem godzinami wyjścia i przyjęcia pieniędzy z międzybankowego systemu do konkretnego banku. Często czekając na przelew, możemy sprawdzić, kiedy będzie najbliższa sesja i kiedy najwcześniej możemy spodziewać się zaksięgowania pieniędzy na naszym koncie. Teraz wysyłając przelew, będziemy wiedzieli już jaki format numeru wpisać w odpowiednie pole.

Numer Konta IBAN i BIC/SWIFT — Jak pisać odpowiednio formaty kont?

Korzystając z bankowości oraz wysyłając przelew, spotykamy się z oznaczeniami IBAN oraz BIC/SWIFT. Są to numery kont w odpowiednim formacie. IBAN to International Bank Account Number, czyli międzynarodowy numer konta bankowego. Jest to 26 cyfrowy numer z dwiema literami na początku. IBAN konta w Polsce będzie wyglądał następująco PL 0000 0000 1111 itd. IBAN służy do poinformowania, do jakiego kraju wysyłamy pieniądze.

Wysyłając przelew np. międzynarodowy, będziemy poproszeni też o podanie numeru BIC/SWIFT. Kod ten to nic innego jak nazwa — skrót banku, do którego wysyłamy przelew. Każda instytucja finansowa posiada swój indywidualny numer BIC/SWIFT i służy on do identyfikacji konkretnej placówki bankowej na świecie. Kod ten zawiera od 8 do 11 znaków alfanumerycznych i tworzy jedną całość. Pierwsze 4 znaki to identyfikator instytucji, 2 kolejne to kraju i 2 kolejne to lokalizacji. Opcjonalnie dodaje się jeszcze 3 znaki oznaczające konkretną placówkę np. centrum rozliczeniowe w Warszawie. Przykładowy BIC/SWIFT Banku Pekao to BPKOPLPW.

Przelewy Elixir, Express Elixir i Sorbnet — rodzaje przelewów

Kolejnym elementem, z którym często spotykamy się w bankach, są przelewy. Często też możemy zostać zapytani o to lub będziemy mieli kilka opcji do wyboru. Ogólnie istnieje kilka typów przelewów. Podstawowym typem jest przelew Elixir. Jest to zwykły przelew, który jest przeważnie darmowy i odbywa się zgodnie z sesjami elixir (opisanymi powyżej). Pieniądze wysłane takim przelewem, dochodzą przeważnie w ciągu 1-2 dni roboczych. Kolejnym typem przelewu będzie przelew Express Elixir. Jest to przelew natychmiastowy. Jest on realizowany od razu — bez czekania na sesje wychodzące z banku i w ciągu 5 minut trafia na konto odbiorcy. Jest on wysyłany niejako na żądanie poza kolejką. Często otrzymujemy od banku kilka takich przelewów za darmo miesięcznie, a za kolejne musimy zapłacić np. kilka — kilkanaście złotych.

Przelewy SORBNET to również przelewy ekspresowe. Są one jednak dedykowane do dużych sum. Kwoty powyżej 100 000 zł. muszą być wysłane właśnie takim przelewem zgodnie z prawem. System sorbnet obsługuje NBP, czyli Narodowy Bank Polski. Pieniądze docierają do odbiorcy w ciągu 1 godziny. Minusem tego przelewu ekspresowego jest jednak opłata, która często wynosi nawet 30 zł.

Źle wysłany przelew — Co zrobić?

Czasami podczas wysyłania przelewu może zdarzyć się nieoczekiwana sytuacja, nasza pomyłka, czy po prostu błędnie wpisany numer konta w formularz. Wiele osób nie wie co robić w takiej sytuacji, kiedy wysłało już przelew i zorientowało się, że wprowadziło nieprawidłowe konto. Z pewnością przelewu nie wyślemy na nieistniejące konto i jeśli ono nie istnieje, w systemie bankowym nie będziemy mogli wysłać przelewu oraz zostaniemy o tym poinformowani. Jeśli wyślemy przelew na niewłaściwe konto, sytuacja może mieć kilka rozwiązań i zależą one od tego, w jaki sposób został wysłany przelew.

Jeśli przelew został wysłany standardowym sposobem, czyli zwykłym przelewem, mamy pewien czas na relacje. Pieniądze fizycznie opuszczają bank o konkretnych godzinach — sesjach elixir. Jeśli błędny przelew “wysłaliśmy” o godz. 8, a najbliższa sesja wychodząca elixir jest o godzinie 11, mamy trzy godziny, aby zatrzymać przelew. Możemy zrobić to w niektórych systemach bankowości elektronicznej osobiście, udać się do placówki banku lub zgłosić błąd na infolinii banku. Do tego czasu jest to jedynie polecenia przelewu, a pieniądze pobrane z naszego konta oczekują w banku na wysłanie do systemu elixir o konkretnej godzinie. Banki bez większego problemu anulują transakcję, a środki wrócą na nasze konto bankowe.

Jeśli przelew został wysłany natychmiastowo, w obrębie tego samego banku czy nie zdążyliśmy cofnąć przelewu, a środki dotarły już na konto odbiorcy, mamy również pewne możliwości na odzyskanie pieniędzy. Banki przeważnie mogą w naszym imieniu skontaktować się z osobą, która otrzyma takie środki i poprosić o ich zwrot. Jeśli wezwanie do zwrotu nie poskutkuje, możemy powiadomić policję oraz wytoczyć proces sądowy. Oficjalnie i ogólnie osoba taka nie ma praw do tych pieniędzy i to my mamy rację, jednak proces odzyskania pieniędzy może być nieco problematyczny (takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, kiedy odbiorca nie chce oddać pieniędzy dobrowolnie, nawet pod groźbą sankcji).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here