W Polsce nie ma prawa pozwalającego na powszechny dostęp do broni palnej. Co więcej, istnieją za to przepisy, które ograniczają również dostęp do broni białej a nawet historycznej. Do swobody znanej z USA nam daleko, ale nie oznacza to, że nie można u nas kupić profesjonalnego sprzętu chociażby myśliwskiego czy sportowego. Jak wygląda pod tym względem Polska na tle innych krajów Europy?

Konserwatyzm prawny

W kontekście liczby wydawanych zezwoleń na broń z ostrą amunicją Polska znajduje się nieco poniżej połowy europejskiej stawki. To oznacza, że sklepy z bronią jak http://bron-sklep.pl/ zaopatrują głównie trzy grupy zawodowe: myśliwych, ochroniarzy oraz policjantów i funkcjonariuszy publicznych. Odsetek osób prywatnych nienależących do powyższych kategorii jest jednym z najniższych w Europie, co stawia nasz kraj w szeregu państw wyjątkowo rygorystycznych i konserwatywnych pod tym względem.

Popyt na broń

Paradoksalnie jednak nie ma to większego wpływu na duży popyt na broń, którego sklepy ze względów prawnych nie mogą zaspokoić. Wręcz przeciwnie, statystyki sprzedażowe prowadzone w całej branży wskazują, że z roku na rok maleje liczba osób kupujących broń na ostrą amunicję. Zwiększa się za to liczba klientów zainteresowanych bronią pneumatyczną, w tym wiatrówkami, które najczęściej można kupić bez żadnych zezwoleń. Jedynym ogranicznikiem podczas zakupu jest oczywiście wiek klienta, który musi mieć skończone osiemnaście lat.

Broń ochrony osobistej

Rośnie też sprzedaż artykułów służących do bezpośredniej ochrony osobistej. Co ciekawe, większość kupujących to nie kobiety, ale mężczyźni, a najczęściej sprzedawane są pałki teleskopowe oraz gaz pieprzowy. Narzędzia tego typu mimo często niepozornego wyglądu są w świetle polskiego prawa nadal traktowane jako broń, dlatego powinny być sprzedawane tylko w specjalistycznych sklepach. Również ich kupno powinno odbywać się w sprawdzonych miejscach, bo tylko dzięki temu klient ma pewność, że kupuje takie produkty w pełni legalne i że one same pochodzą z legalnego źródła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here