Grzejniki pełnią podstawową funkcję odbioru ciepła z instalacji grzewczej i przekazywania jej do otoczenia. Dlatego kaloryfery powinny być montowane w miejscach odsłoniętych, gdzie nic nie będzie przeszkadzało ciepłemu powietrzu w rozprzestrzenianiu się po pomieszczeniu. To jednak oznacza że grzejniki prócz swojej roli praktycznej muszą mieć również estetyczną i ładnie się prezentować.
Odejście od grzejników żeliwnych
Chociaż przez ekspertów uważane są za najlepsze i najwydajniejsze, kaloryfery z żeliwa nie spełniają dzisiaj w pełni swojego zadania. Z jednej strony nie prezentują się elegancko nawet po świeżym malowaniu, a z drugiej odnotowuje się w nich całkiem spore ubytki cieplne. Szczególnie w przypadku mierników ciepła na ciecz ubytki te są bardzo znaczące i doprowadzają do przepłacania za ogrzewanie. Dlatego fachowcy polecają do montażu panelowe grzejniki aluminiowe, które sprawdzają się znacznie lepiej.
Długość grzejnika
Liczba żeberek w grzejniku panelowym zależy od dwóch czynników: wielkości pomieszczenia do ogrzania i dopuszczalnego limitu ustalonego przez zarządcę nieruchomości (np. w blokach). W tym drugim przypadku nawet właściciele mieszkań nie mogą sobie sami decydować o wielkości swojego grzejnika: ma mieć on minimalną i maksymalną długość, a mieszkaniec może operować tylko między tymi wartościami. Na szczęście nowoczesny grzejnik panelowy jak https://sklep.jarbud.opole.pl/grzejniki-panelowe/ sam w sobie jest na tyle wydajny, że nie potrzebuje wielkiej powierzchni własnej, aby ogrzać całkiem spore pomieszczenie.
Elegancja i wygląd
Pod względem estetycznym grzejnikom panelowym nie można absolutnie nic zarzucić. Są bardzo eleganckie w swojej prostocie, a klasyczny wygląd podkreśla ich uniwersalność i dopasowanie do każdego pomieszczenia. Kaloryfery tego typu mogą występować co prawda w różnych kolorach, można je też dowolnie przemalowywać, ale w sprzedaży króluje tradycyjna biel. Większość modeli pracuje w technologi X2 czyli z wykorzystaniem tak zwanego przepływu szeregowego. To metoda, w której nagrzewana jest najpierw przednia, a potem tylna część grzejnika, dzięki czemu znacznie poprawia się jego wydajność cieplna.