Zastanawiasz się nad inwestycją w oświetlenie LED? Nie wiesz, czy to faktycznie się opłaca? Sprawdź zalety i wady oświetlenia LED oraz polecane produkty.

Historia oświetlenia

Ludzie od wieków głowili się nad tym, jak podzielić rodzaje źródeł światła, by wszystko było jasne i przejrzyste. Na początku XX wieku wprowadzono generacje oświetlenia, które w dużym stopniu ułatwiły kategoryzację każdego ze źródeł światła.

Pierwszą z generacji okazał się ogień, który od wieków służy ludziom jako oświetlenie. Do tej kategorii należą pochodnie, ogniska, a w nieco późniejszym czasie także lampy naftowe.

Za twórcę drugiej generacji oświetlenia możemy uważać Thomasa Edisona – twórcę pierwszej żarówki. Amerykański wynalazca nie wiedział jeszcze wtedy o tym, że jego dzieło zapoczątkowało erę lamp żarowych

Bardziej energooszczędną generację otworzyły jednak lampy wyładowcze. Jest to oświetlenie, które wypełnia gaz, który pod wpływem napięcia zaczyna świecić. Do trzeciej generacji oświetlenia należą przede wszystkim świetlówki, spotykane głównie w zakładach przemysłowych.

Obecnie wszystkie rodzaje świateł są wypierane przez innowacyjne i energooszczędne oświetlenie LED.  Do czwartej generacji źródeł światła należą więc żarówki LED, świetlówki LED, plafony LED, i inne źródła światła oparte o technologię LED.

Diody LED – czym są i jakie są ich zalety?

Dioda elektroluminescencyjna, a więc dioda LED to w prostym tłumaczeniu dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. W praktyce jest to zjawisko, w którym prąd elektryczny zamienia się w światło. 

Jakie są zalety oświetlenia LED? Należy do nich wysoka wydajność, duża sprawność, długa żywotność, mały pobór prądu i mała wartość napięcia zasilającego. Do wymienionych cech warto dodać także dużą wartość luminacji, niewielkie rozmiary i małe straty energii. 

Wady? Te również można znaleźć w oświetleniu LED, ale jest ich jednak stosunkowo mniej. Należy do nich przede wszystkim: nietolerancja wysokich temperatur i konieczność dobrego zasilania. 

Lampy ze źródłem LED – jakie polecamy?

Na rynku znajduje się coraz więcej urządzeń w tej technologii. Głównie są to żarówki LED i panele LED, ale popularne od jakiegoś czasu są także taśmy LED. Poza wymienionymi przykładami nie można zapomnieć o lampach sufitowych LED, które coraz częściej wyposażane są w wysokiej jakości diody LED. Do tej grupy należą przede wszystkim plafony LED i spoty LED. Ich najlepszym uzupełnieniem zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych mogą być np. lampy ścienne LED. Coraz częściej po oświetlenie LED sięga się także w lampach zewnętrznych, które występują w wielu odmianach. Są to m.in. kinkiety na elewację, ale także lampy stojące do oświetlenia ścieżki czy podjazdu. Oświetlenie zewnętrze często jest włączone od wieczora aż do rana. Wykorzystanie energooszczędnych źródeł światła to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nawet 80% kosztów za prąd.

Co więcej, nowoczesne lampy to często pomysłowe i zaawansowane technologicznie produkty, które mogą pełnić różne funkcje. Jedną z ciekawszych lamp zewnętrznych jest chociażby Foscarini Cri Cri, która może posłużyć zarówno jako oświetlenie ogrodu, jak i towarzysz podróży, ponieważ po jej złożeniu może zostać użyta jako lampa kempingowa.

lampa led

Lampa zewnętrzna Foscarini 286001-40 Cri Cri

Inwestycja w oświetlenie LED zdecydowanie może się opłacić. Choć są to lampy nieco droższe od tych zasilanych tradycyjnymi żarówkami, przemawia za nimi przede wszystkim długoletnia gwarancja i zapewnienie o tym, że diody będą świeciły przez wiele lat. Co więcej, nie są szkodliwe dla środowiska, dlatego przed zakupem należy poważnie zastanowić się, czy nie jest warto tym razem zdecydować się na oświetlenie LED.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here