Poza wyborem dostawcy internetu bardzo ważny jest wybór odpowiedniego routera. Wielu ludzi zaniedbuje tę kwestię i wybiera najtańsze modele, które niestety nie są w stanie w pełni spełnić naszych oczekiwać.

Właściwy router pozwoli wykorzystać nam w stu procentach możliwości jakie oferuje nam operator i sprawi, że nie będziemy mieli żadnych problemów z zasięgiem oraz stabilnością. Wszystko zależy też od tego ile pieniędzy planujemy wydać na router, ponieważ istnieje kilka przedziałów cenowych.

Duży wpływ na to jaki router wybierzemy ma także fakt jaki internet posiadamy, czy jest to internet LTE, 3g czy może 4g. Podstawowe zadania routera to stworzenie sieci lokalnej oraz współdzielenie internetu w tej sieci. Standardowe routery posiadają trzy interfejsy sieciowe. Pierwszy interfejs sieciowy nazywany jest WAN i to do niego podłaczany jest sygnał z internetem. Następnym interfejsem sieciowym jest Ethernet LAN, który umożliwia podłączenie domowego komputera przy pomocy kabli sieciowych. Ostatnim i najbardziej popularnym interfejsem sieciowym jest WIFI.

router

WIFI umożliwia bezprzewodowe podłączenie urządzeń mobilnych do naszej sieci internetowej. Pakiety danych są kierowane pomiędzy interfejsami na podstawie reguł ustalonych przez odpowiednie oprogramowanie, które jest zainstalowane w routerze. Poza tymi funkcjami router gwarantuje nam naprawdę wiele opcji, których zadaniem jest zagwarantowanie nam bezpieczeństwa. Jeżeli zainwestujemy trochę więcej pieniędzy to router będzie mógł nam posłużyć jako serwer sieciowy, a w niektórych przypadkach może być nawet kontrolerem instalacji inteligentnego domu.

Dzięki temu przy pomocy jednego urządzenia będziemy mogli sterować całym oprogramowaniem domowym, czyli wszelkimi alarmami oraz kamerami. Zanim wybierzemy odpowiedni router musimy szczególną uwagę zwrócić na przepustowość. Jest to podstawowy parametr routera, który określa jego jakość i właściwości. Wielu ludzi używa routerów, które otrzymali od swojego operatora. Jednak nie jest to słuszne rozwiązanie, ponieważ operatorzy zazwyczaj używają najtańszych i najprostszych produktów, które mają po prostu działać i nic więcej.

Czasami w nowoczesnych instalacjach takich jak światłowody potrzebny jest specjalny moduł, który umożliwi podłączenie routera. Na szczęście z reguły modemy i operatorskie routery są zintegrowane co zdecydowanie ułatwia nam całą pracę. Żeby obejść taką sytuację musimy wyłączyć funkcje rutowania pakietów i zakupić kabel ethernet, który umożliwi nam podłączanie dodatkowego routera do modemu. Z reguły nie mamy opcji pełnego konfigurowania takich urządzeń, ponieważ są one wbudowane i ciężko jest cokolwiek zmienić. Takie urządzenia posiadają takie ustawienia jak kanał sieci WIFI oraz bezpieczeństwo.

router wifi

Czasami mogą jednak wystąpić problemy z działaniem sieci i wtedy konieczna jest konfiguracja, która umożliwi naprawienie błędów. Najtańsze routery możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Nie należy jednak bez wcześniejszego zapoznania się z tematem kupować takich urządzeń, ponieważ są to najczęściej routery jednozakresowe. Jest to pasmo 2,4 Ghz, a maksymalna prędkość internetu jaką możemy uzyskać przy takim routerze to 300 Mb/s. Jak widać jest to i tak wystarczająco, jednak nie dla wszystkich. Dla osób, które często korzystają z internetu i potrzebują naprawdę dużej prędkości przeznaczone są routery działające w paśmie 5Ghz.

Oferują one znacznie większą prędkość, a dodatkowo świetnie sprawdzają się w aglomeracjach gdzie większość osób korzysta z routerów jednozakresowych. Oczywiście najważniejszy jest wybór odpowiedniego pakietu internetu, ponieważ nie będziemy mogli uzyskać większej prędkości niż ta, która jest oferowana nam przez operatora. Jaki router wifi wybrać jeśli chcemy zapłacić 300 złotych to mamy zdecydowanie więcej opcji. Podstawą w routerach tego typu jest USB 2.0, WiFI 5 czy też Gigabit Ethernet. Nie musimy więc rezygnować z szybkości połączenie na rzecz zasięgu. Na uwagę zasługuje także funkcjonalność, która stoi na bardzo wysokim poziomie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie buty na siłownie
Następny artykułJaki blender kupić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here