Naczynia jednorazowe cieszą się naprawdę dużą popularnością. Pozwalają nam oszczędzić czas (np. po sprzątaniu po gościach), a dodatkowo są rozwiązaniem bardzo higienicznym – zużyte po prostu trafiają do kosza. Jednym z najbardziej popularnych tworzyw, z którego wykonuje się naczynia jednorazowe to plastik. Coraz więcej osób jednak – dbając o dobro naszej planety, nie chce kupować jednorazówek z tworzyw sztucznych. Papier jest surowcem zdecydowanie bardziej ekologicznym, ale niestety nie sprawdzi się w przypadku wszystkich potraw. Jedną z alternatyw dla plastiku są otręby pszenne. Co możemy zyskać, wybierając np. talerze z otrąb pszennych?
- naturalne naczynia, pozbawione sztucznych dodatków i składników, wykonane wyłącznie z otrąb pszennych oraz w przypadku sztućców – biodegradowalnego tworzywa PLA,
- nadają się do stosowania w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych (poza sztućcami),
- idealne do krótkotrwałego kontaktu z żywnością (zimną i ciepłą, przetworzoną oraz nieprzetworzoną).
Naczynia z otrąb pszennych, które możemy kupić to talerze, miski i półmiski oraz sztućce. Różne rozmiary dają nam bardzo szerokie możliwości ich użytkowania. Bez problemu odgrzejemy też jedzenie z ich pomocą, bez konieczności przekładania na szklany talerz. Na sam koniec, zamiast wyrzucać talerzy do kosza, będziemy mogli je zjeść.
Otręby pszenne – czy są surowcem idealnym do produkcji naczyń jednorazowych?
Nie ma produktu idealnego (chociażby z tego względu, że nie wszystko trafi w gust każdego). Naczynia jednorazowe z otrąb pszennych również produktem idealnym dla wszystkich nie będą. Mają jednak swoje niekwestionowane zalety:
- są całkowicie biodegradowalne i ulegają rozkładowi w przeciągu 30 dni, dodatkowo można je kompostować, a to bardzo sprzyja ekologii,
- są stabilne i wytrzymałe, nie musimy się martwić, że np. połamią się podczas standardowego użytkowania,
- mają szerokie zastosowanie do prawie wszystkich potraw,
- te wykonane wyłącznie z otrąb pszennych są całkowicie jadalne.
Co przemawia na niekorzyść naczyń tego typu? Potrawy, które mają zbyt długi kontakt z naczyniem, mogą nieco przenikać smakiem otrąb. Nie wszystkim to jednak przeszkadza. Nie nadają się również do napojów gazowanych, kaw, herbat oraz zup instant. W tych przypadkach musimy postawić na inne rozwiązanie. Dodatkowo są dostępne wyłącznie w naturalnym kolorze otrąb, ponieważ do produkcji nie dodaje się żadnych barwników. Jest to barwa stosunkowo neutralna i wpasuje się w każdy wystrój, ale do niektórych gust może nie przemówić. Jeśli jednak kolor nie ma dla nas znaczenia, a liczy się przede wszystkim jakość i chęć zadbania o środowisko – naczynia z otrąb pszennych będą idealnym wyborem. Możemy więc cieszyć się oszczędnością wody na zmywaniu, a jednocześnie nie myśleć o tym, że po raz kolejny zaśmiecamy planetę plastikiem.