Deklaracja roczna CIT-8 – kogo dotyczy? Do kiedy najpóźniej ją złożyć i w jakiej formie? Jeśli szukasz odpowiedzi choćby na jedno z wymienionych wyżej pytań – poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik, który powinien rozwiać Twoje wątpliwości i dostarczyć Ci wskazówek na temat najdogodniejszej dla Ciebie formy rozliczenia.

  1. Czym jest podatek CIT-8?
  2. Kto musi złożyć deklarację CIT-8?
  3. Złożenie CIT-8 online – poznaj zalety tego rozwiązania

Czym jest podatek CIT-8?

Podatek CIT wynosi 19 procent podstawy jego ustalenia. Wpłata tego podatku urealnia się w systemie zaliczkowym – do wyboru, miesięcznym lub też kwartalnym. Zaliczka jest ustalana jako różnica między podatkiem od dochodu, który został osiągnięty od początku danego roku podatkowego, a sumą tych zaliczek, które należy uiścić za minione miesiące. Co ważne – nie trzeba opłacać zaliczek na podatek, gdy nie wyniosą one więcej niż 1000 zł. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty niezbędne jest opłacenie całej zaliczki na podatek.

Kto musi złożyć deklarację CIT-8?

Deklaracja CIT-8 – zastanawiasz się kto powinien ją złożyć? Spieszymy z odpowiedzią! Obowiązek złożenia tej deklaracji leży na osobach prawnych, a także tych jednostkach organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej oraz są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatnicy CIT po zakończeniu roku podatkowego są zobligowani do złożenia zeznania, które wskazuje wysokość dochodu albo poniesionej straty.

Co oznacza dochód? To nic innego jak nadwyżka przychodów nad poniesionymi kosztami w danym roku podatkowym.

podatek CIT-8

Strata z kolei pojawia się wówczas, gdy w owym roku podatkowym koszty uzyskania przychodu były wyższe aniżeli osiągnięty przychód.

Jeśli zastanawiasz się jak wypełnić CIT-8 – skorzystaj z intuicyjnego programu online, aby zdążyć przed wymaganym terminem i dopełnić formalności bez konieczności korzystania z usług księgowej. Skoro o terminach mowa – deklarację powinieneś bezwzględnie złożyć przed upływem 31 marca.

Złożenie CIT-8 online – poznaj zalety tego rozwiązania

Do wyboru masz kilka wariantów na złożenie swojej deklaracji CIT-8. Jedna z nich to standardowa opcja dostarczenia deklaracji do urzędu. Obecnie jednak z powodu zaleceń spowodowanych pandemią koronawirusa zaleca się jednak ograniczanie odwiedzin w miejscach, w których pojawia się dużo ludzi. Dystansowanie społeczne powinno wręcz stanowić zachętę do stosowania innych form. Druga opcja dotyczy złożenia deklaracji w postaci wysłania jej za pośrednictwem kuriera lub Poczty Polskiej do dedykowanego urzędu. Pamiętam jednak, aby poprosić wówczas o nadanie przesyłki w ramach listu poleconego lub za potwierdzeniem odbioru – dzięki temu nie będziesz obawiał się ryzyka przykrych konsekwencji związanych z niewypełnieniem swojego obowiązku. I wreszcie przyszedł czas na omówienie ostatniej formy, do której zachęcamy – w postaci złożenia deklaracji CIT-8 za pośrednictwem internetu. Zrób to z pomocą intuicyjnego programu (do pobrania lub w pełni online, wedle Twoich preferencji, a zapewne już nigdy nie wrócisz do opisanych wyżej standardowych dwóch form rozliczania się. Nie musisz także korzystać przy tym z usług księgowej ani opłacać jakiejkolwiek licencji – wszystko przebiega bowiem sprawnie i intuicyjnie. Pomijając wymienione wyżej korzyści – oszczędzasz także swój najcenniejszy zasób, czyli czas. Nie musisz bowiem oczekiwać w kolejce ani udawać się do najbliższej placówki pocztowej. Poza tym – wybór takiej formy elektronicznej jest także przyjazny środowisku – nie generujesz bowiem papieru na wydruki dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here