Mogłoby się wydawać, że okna to po prostu okna i jedne od drugich różnić się mogą jedynie kolorem ram. Nic bardziej mylnego. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien, jeśli chodzi o estetykę.

Czasami mamy poczucie, że pewne okna na pierwszy rzut oka bardziej nam się podobają od innych, lecz nie potrafimy stwierdzić, czym właściwie się od siebie różnią.

Estetyka przy wyborze okien

Na to, że jedne okna PCV są według nas ładne, a inne nie, wpływ mają detale, takie jak: wykończenie profilu, kształt skrzydła oraz listew przyszybowych, kolor uszczelek, okucia, dobór parapetów. Oczywiście na wygląd wpływ mają też szprosy lub zastosowanie mlecznych albo ornamentowych szyb, jednak to z pewnością nie umknie naszej uwadze.

Wykończenie profilu okna PCV

Zauważmy, że w klasycznych oknach krawędzie skrzydła są proste. Potem nadeszła moda na skrzydła zaokrąglone, jednak obecne trendy znów doceniają ponadczasową klasykę i zdecydowanie nastąpił powrót do prostych, harmonijnie wyprofilowanych krawędzi. Weźmy pod lupę przykładowo okno Ekoplast Kraków. Przykładem nowoczesnego, trafiającego w gusta klientów modelu jest Modern+. Okno posiada dodatkowo inną zaletę – jego skrzydło jest niskie, co pozwala na dopływ większej ilości światła do pomieszczenia.

Istotną różnicą estetyczną jest również położenie względem siebie skrzydła i ościeżnicy. W zależności od charakteru budynku powierzchnie skrzydła i ościeżnicy mogą leżeć w jednej płaszczyźnie lub być przesunięte względem siebie. Różnorodnie mogą wyglądać również listwy przyszybowe, co stwarza szerokie możliwości estetyczne. Ładne okna PCV mogą przecież dla jednych oznaczać coś zupełnie innego, niż dla innych. Wszystko jest kwestią gustu.

Kolorystyka profili

Dawniej okna PCV były w kolorze białym, obecnie mamy do wyboru szeroką gamę kolorów. Profile okien Modern marki Ekoplast Kraków mogą występować w tradycyjnej, białej opcji lub opcjonalnie mogą być pokryte kolorową lub imitującą drewno okleiną. Produktem premium są kolorowe okna wykonane w innowacyjnej technologii koestruzji akrylkoloru, co przekłada się na wyjątkowo wysoką trwałość koloru oraz odporność na uszkodzenia. Warto postawić na najwyższej jakości produkt – taki, który jest superodporny na promieniowanie UV, a wszystkie niedoskonałości w postaci zabrudzeń czy zarysowań są łatwe do wyeliminowania lub po prostu niewidoczne.

Kolory uszczelek

Nie każdy wie, że uszczelki nie muszą być wcale czarne. Uszczelki w kolorze czarnym stosowane były w klasycznych oknach PCV od zawsze i przyzwyczailiśmy się do ich widoku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieje alternatywa. Uszczelki produkowane są również w kolorze szarym, co przy białych oknach wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie niż w przypadku czarnych uszczelek. Na kwestie estetyczne wpływa też odpowiednie naciągnięcie uszczelek. Jeśli są zawinięte lub zbyt rozciągnięte, nie prezentują się dobrze, a w dodatku mogą pękać. Aby mieć więc pewność, że zamówimy ładne okna PCV, a usługa zostanie wykonana profesjonalnie, powinniśmy postawić na doświadczoną, renomowaną firmę.

Okucia

Zwróćmy uwagę na okucia. Klamka do okna może mieć różny kształt. Może być gładka, może też mieć wytłoczone lub naklejone logo producenta. Nie każdemu się to podoba, nikt nie zaprzeczy jednak, że to bardzo użyteczne rozwiązanie. W przypadku, gdy oknom potrzebny jest serwis, od razu wiadomo kto jest producentem i gdzie się zwrócić po pomoc.

Klamka może być wyposażona w zamek, który można zamknąć na kluczyk dla większego bezpieczeństwa. Może być w kolorze białym, ale też złotym czy srebrnym, będąc jednocześnie elementem wystroju wnętrza.

Parapety

Ostatnim elementem okna wpływającym na ogólną estetykę, którego znaczenie nie jest dla wszystkich oczywiste, jest parapet. Wybierzmy jego kolor i fakturę, kierując się ogólnym wystrojem wnętrza i stylistyką okien.