Zlokalizowanie przerwanego kabla w ziemi lub ścianie to nie lada wyzwanie. Prowadzone remonty i wykopy mogą doprowadzić do ich nieświadomego przerwania.

Lokalizatory kabli – zalety

Lokalizator kabli pomaga znaleźć przewody w ścianach lub gruncie. Posiadanie map geodezyjnych i planów jest pomoce w takich sytuacjach, lecz zlokalizowanie uszkodzonych przewodów w ziemi nadal jest dość trudnym zadaniem. Głębokość, obecność rur i innych kabli tego nie ułatwiają. Dokonanie szczegółowej analizy jest kluczowe dla przeprowadzenia skutecznej akcji. Lokalizacja kabli zapewnia to bezpieczeństwo pracowników, dokładność przeprowadzanych działań. Pozwalają one na eliminację dodatkowych kosztów, które mogłyby być rezultatem ewentualnych uszkodzeń innych instalacji.

Działanie

Podobnie jak w przypadku hallotronów, lokalizatory działają dzięki wykorzystaniu zjawiska Halla. Polega ono na oddziaływaniu pola magnetycznego na właściwości półprzewodników. Znajdujący się w urządzeniu nadajnik po podłączeniu do lokalizowanego obwodu wymusza powstanie pola magnetycznego lub elektrycznego. Natężenie oraz kształt pola jest zależny od środowiska, w którym dokonano pomiaru. Odbiornik wykrywa zmodulowane pole, a następnie informuje o tym operatora. Lokalizacja uszkodzonego przewodu polega na obserwacji wykrywanego pola i interpretacji danych.

Rodzaje dostępnych sprzętów

Na rynku mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje tych urządzeń:

  • podstawowe detektory przewodów to najtańsze urządzenia zasilane na baterie. Są w stanie wykryć przybliżone położenie przewodu za pomocą świetlnych i dźwiękowych sygnałów;
  • wykrywacze kabli to już bardziej zaawansowane urządzenia. Ich zasięg penetracyjny wynosi od 10 do 15 cm. Posiadają regulator, który umożliwia wykrycie przewodów znajdujących się na określonej głębokości. Dzięki wmontowanym sygnalizatorom możemy sprawdzić przybliżoną lokalizację kabla.
  • zaawansowane lokalizatory mają zasięg dochodzący do dwóch do trzech metrów. Dzięki nim wykryjemy kable w ścianie, ziemi lub ewentualne zwarcia.

Jak wybrać lokalizator kabli?

Standardowe lokalizatory to uproszczone wersje urządzeń przemysłowych. Te pierwsze dobrze sprawdzą się przy wykrywaniu kabli w domowych ścianach i nieskomplikowanych instalacjach. Ich funkcjonalność jest ograniczona ze względu na niskie parametry. Te z wyższej półki i o większym zasięgu znajdą zastosowanie na placach budowy lub budowach dróg. Można je wykorzystywać do trasowania kabli w ścianach, jak i w ziemi na głębokości 2 m. Lokalizatory kabli ze sklepu rdtech.pl zapewnią użytkownikowi najlepszą jakość i szeroki asortyment.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here