Kawa jest znana i uwielbiana na wszystkich kontynentach. Od kilkuset lat należy do najpopularniejszych używek, a każdego dnia wypija się jej miliony filiżanek. Wyróżniamy różne rodzaje kawy i sposoby jej zaparzania, jednak wszystko zaczyna się od ziaren. Co warto wiedzieć o kawie? Jak rodzaje kawy są najpopularniejsze? Dlaczego warto mieć własny ekspres ciśnieniowy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

1) Arabika, Robusta czy mieszane?
2) Jakie rodzaje kawy możemy przyrządzić w domu lub zamówić w kawiarni?
3) Kawa w ziarnach, zmielona czy w kapsułkach?
4) Dlaczego warto kupić ekspres ciśnieniowy?
5) Kawa to nie tylko ekspresy, ale również akcesoria

Arabika, Robusta czy mieszane?

Myśląc kawa w pierwszej chwili wyobrażamy sobie filiżankę z aromatycznym napojem. Zanim jednak trafi ona na stół musimy wybrać, którą kawę chcemy wypić i nie mamy na myśli espresso czy cappuccino a rodzaj ziaren, od których to zaczyna się przygoda z kawą. Na świecie wyróżniamy dwa główne rodzaje kawy: Arabicę i Robustę oraz ich mieszanki występujące w różnych proporcjach. Czym tak naprawdę się różnią?

Arabica uchodzi na kawę najwyższej jakości. Jest bardzo aromatyczna i wymaga uprawy w restrykcyjnych warunkach co czynią ją droższą od swojej konkurentki. W zamian za to charakteryzuje się niską kwasowością i niższą zawartością kofeiny.

Robusta nie jest tak wyrafinowana pod względem aromatu, co czyni ją chętnym dodatkiem do mieszanek z Arabicą. Jest bardziej kwaskowa, ale w zamian za to zawiera aż dwa razy więcej kofeiny. Dla miłośników mocnego espresso nie jest to bez znaczenia.

Mieszanki kaw to połączenie różnych gatunków, tak aby powstały z nich unikalne w smaku i aromacie kompozycje. Warto czytać skład takich kaw, aby z czasem poznać, które z nich będą nam pasować bardziej, a które mniej. Bogaty wybór kaw zarówno w ziarnach lub mielonych znaleźć można na stronie https://www.euro.com.pl/kawy.bhtml

Jakie rodzaje kawy możemy przyrządzić w domu lub zamówić w kawiarni?

O ile nazwy takie jak espresso czy cappuccino zna chyba każdy, nawet jeśli kawę pija rzadko o tyle dla prawdziwych miłośników tego czarnego napoju są one tak naprawdę zaledwie początkiem długiej listy, którą można zamówić w kawiarni. Przyjrzyjmy się pięciu z nich:

– Espresso, mocna i mała kawa z pianką na górze,

– Ristretto – mocniejsza odmiana espresso, która często wypijana jest na dwa, trzy łyki,

– Cappuccino – uwielbiana przez wiele osób kawa z puszystą pianką na wierzchu,

– Lungo – kawa, która jest bardzo popularna w Polsce. Do jej zaparzania wykorzystuje się stosunkowo dużą ilość wody, przez co kawa jest dużo słabsza niż małe Espresso.

– Latte – kawa, która tak naprawdę w większości składa się z mleka. Spienione mleko stanowi w niej nawet 2/3 zawartości.

Kawa w ziarnach, zmielona czy w kapsułkach?

Prawdziwi miłośnicy kawy zapytani, która jest najlepsza z pewnością powiedzą, że ta w ziarnach. W praktyce jednak każda z wymienionych form ma swoich zwolenników. Wiele zależy od tego, jaką kawę lubimy pijać i w jaki sposób ją zaparzamy? Osoby, które uczyniły z porannej kawy stały rytuał nie wyobrażają sobie niczego innego jako zmielenia kawy tuż przed jej przygotowaniem. Z drugiej strony mamy osoby, które chcą cieszyć się poranną kawą bez zbędnych przygotowań. Dla nich idealnym rozwiązaniem jest kawa w kapsułkach. Dzięki temu mając odpowiedni ekspres ciśnieniowy możemy włożyć kapsułkę, podłożyć filiżankę i po chwili cieszyć się pachnącym napojem. Duży wybór kawy w kapsułkach znajdziemy m.in. na stronie https://www.euro.com.pl/kawy,_Nescafe-Dolce-Gusto.bhtml

Dlaczego warto kupić ekspres ciśnieniowy?

Jeśli lubimy kawę i pijamy ją często dobrym rozwiązaniem będzie zakup ekspresu ciśnieniowego. Dzięki temu w dowolnej chwili możemy zaparzyć kawę niemalże identyczną jak w kawiarni. Co istotne ceny wielu ekspresów do kawy oscylują dziś wokół kilkuset złotych co biorąc pod uwagę, że jest to zakup na lata nie jest zbyt dużym wydatkiem. Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany do własnego ekspresu polecamy wykonanie prostego wyliczenia.

Zadajmy sobie pytanie. Jak często kupuję kawę na mieście idąc do pracy, na spacer itp.?
Uczciwa kalkulacja pokaże, że prawdziwy kawosz potrafi wydać w ten sposób nawet 150-200 zł miesięcznie. Mając własny ekspres możemy sporo zaoszczędzić, a kawę na mieście kupować bardziej przy okazji spotkania z przyjaciółmi niż z przyzwyczajenia. Jedna torba z kawą kupiona np., na https://www.euro.com.pl/kawy,_Lavazza.bhtml wystarczy nam na wiele tygodni zaparzania.

Kawa to nie tylko ekspresy, ale również akcesoria

Każdy miłośnik kawy wcześniej czy później zgłębiając temat jej zaparzania dojdzie do wniosku, że do ekspresu przydadzą się różne akcesoria. Część z nich służy głównie do utrzymania go w należytym stanie technicznym, o czym nie można zapominać. Należą do nich różnego rodzaje odkamieniacze, filtry do wody i filtry do ekspresu kolbowego. Do dodatków usprawniających przygotowanie kawy zaliczyć możemy m.in. specjalne szklanki do cappuccino, dzbanek do spieniania mleka, młynek do ziaren kawy czy pojemnik na już zmielone ziarna.

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów są jednak kubki termiczne, które pozwalają cieszyć się aromatem kawy na spacerze, czy w drodze do pracy. Kubki nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale są wielorazowe, dzięki czemu stajemy się bardziej eko. Zakup kubka to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają kawę, a jednocześnie nie chcą wydawać pieniędzy każdego dnia w okolicznej kawiarni.

Podsumowując zbliżające się święta są dobrą okazją do tego, aby rozważyć zakup dobrej jakości kawy jako prezent dla najbliższych. Jeśli natomiast od dłuższego czasu wahamy się nad zakupem ekspresu na własne potrzeby, okres świąteczny sprzyja takim zakupom ze względu na liczne wyprzedaże, Black Friday czy oferty typu „Do czerwca nie płacisz”, w ramach której możemy już dziś cieszyć się naszym ekspresem a spłacać go w niewielkich ratach począwszy od czerwca 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here