Szkoła rodzenia daje spore możliwości zdobycia usystematyzowanych oraz przekazywanych informacji przez położne, lekarzy oraz innych specjalistów z dużym doświadczeniem. Jest to także okazja niepowtarzalna do zdobycia umiejętności praktycznych.

W swoim programie większość szkół ma zajęcia, gdzie rodzice mogą zobaczyć czy też sami poćwiczyć kąpanie niemowlaka i jego przewijanie. Matkom ćwiczenia pozwalają przygotować się do samego porodu oraz przydają się zdecydowanie podczas jego trwania. Dobrze, aby uczestniczyła w nich także osoba towarzysząca podczas porodu. Dzięki swojej wiedzy będzie w stanie lepiej wspierać kobietę rodzącą, która przypomina czy też pomaga wykonać konkretne ćwiczenia.

Kto prowadzi zajęcia?

Jeśli zajęcia są prowadzone przy szpitalu, są naprawdę genialną okazją do poznania personelu. Dają także możliwość zdobycia rozeznania, jak jest traktowana pacjentka oraz co jest w opiece nad nią priorytetem. Dzięki takim spotkaniom szpital nie będzie obcym miejscem. Poza kontaktem ze specjalistami daje także możliwość otrzymania odpowiedzi na wszelkie pytania, które dla nas są bardzo ważne. Dla wielu kobiet takie informacje zdobyte bezpośrednio są wiarygodne niż te pochodzących z innych źródeł. Słuchają personelu, wiele kobiet czuje się znacznie pewniej. Dzięki temu są przekonani, że będą miały jak najbardziej profesjonalną opiekę.

kobieta czyta

Prywatna szkoła rodzenia

Jeśli tak bardzo nam zależy na poznaniu szpitala, w którym mamy zamiar rodzić, może wciąż warto pod uwagę szkołę, która powstaje niezależnie od placówek. Często są zakładane przez osoby z prawdziwą pasją, które profesjonalnie przygotują nas do porodu oraz także do pierwszych chwil z maluszkiem. Ich zaletą główną jest znacznie bardziej domowy charakter. Chociaż wystrój wnętrza nie jest tutaj podstawą, to ma jednak wpływ na to, jak się będziemy czuli podczas zajęć. Bardziej osobisty oraz bezpośredni kontakt pomiędzy osobami prowadzącymi oraz uczestnikami jest też bardzo istotny. Może on, w stopniu nie mniejszym niż zdobyte umiejętności i wiedza, sprawić, że rodzice się poczują znacznie pewniej.

Korzyści z zajęć

Udział w zajęciach to również okazja do zbliżenia się pomiędzy partnerami. Wiedza o typowych zachowaniach czy też przeżywanych emocjach w tym czasie pozwala na lepsze zrozumienie tej drugiej strony. Jest to także wspólny wysiłek, który rodzice na rzecz swojego dziecka podejmują. Uczestniczą w tychże zajęciach przecież po to, aby się lepiej opiekować maluszkiem. Przyszły tata ma także możliwość przekonania się, jak jest istotna jego rola. Już towarzyszenie partnerce w codziennych troskach i trudach w okresie ciąży jest bardzo ważne.

Coraz więcej ojców przyszłych bierze udział w porodzie oraz tu także ich pomoc jest po prostu nieoceniona. Zajęcia przeprowadzane w szkole rodzenia to także okazja do zdobycia wiedzy praktycznej dotyczącego tego, jak mogą rodzącej pomóc.

przyszli rodzice

Atmosfera, która panuje w szkole rodzenia pozwala także na oswojenie się z tą całkiem nową sytuacją. Przebywanie wśród innych rodziców, którzy przeżywają troski podobne, zadają podobne pytania, pozwala się poczuć znacznie pewniej. A kiedy się czujemy pewniej, to wiele rzeczy przychodzi po prostu łatwiej. Może już właśnie w szkole rodzenia będzie okazja do przyjaźni, a może nawet spotkamy się razem na oddziale położniczym.

Jak najbardziej warto chodzić na zajęcia do szkoły rodzenia. Dzięki udziale w poszczególnych zajęcia przyszli rodzice na pewno poczują się w tej nowej roli pewniej oraz będą lepiej przygotowani na ich czekające po narodzinach dziecka liczne zmiany. Jednak zanim dokonamy wyboru już konkretnej szkoły rodzenia, to ustalcie sobie, co tak naprawdę jest dla was ważne oraz właśnie zgodnie z tym podejmijcie decyzję. Sama długość kursów oraz ich tematyka bywają bardzo zróżnicowane. Ważna może być do tego bliskość miejsca, gdzie się odbywają zajęcia jak i także godziny, w jakich są one prowadzone. Na pewno znajdziemy idealną placówkę dla siebie, która odpowiada nam i to pod każdym względem. Na pewno warto.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWaga w ciąży
Następny artykułĆwiczenia w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here