Marzeniem każdej przyszłej mamy jest urodzenie zdrowego maluszka. By tak się jednak mogło stać, kobieta będąca w stanie błogosławionym musi zadbać o siebie i szereg różnych rzeczy, które pomogą jej w szczęśliwym rozwiązaniu.
Większość z nich jest doskonale znana kobietom od pokoleń, inne są całkiem nowymi zaleceniami, ale wszystkie mają na celu pomóc ciężarnej w sprowadzeniu na świat zdrowej pociechy. Co zatem powinna już dziś wcielić w życie oczekująca na narodziny dziecka, przyszła mama?
Jedną z rzeczy, z których zdecydowanie nie powinna rezygnować w trakcie ciąży (wbrew powszechnej opinii!), jest aktywność fizyczna. Nikt nie mówi tutaj o nadwyrężaniu organizmu ćwiczeniami przez kilka godzin na dobę, jednak ruch jest jak najbardziej wskazany. Wystarczy, że ciężarna trzy razy w tygodniu zdecyduje się na kilkanaście minut aktywności – lekkie ćwiczenia mogą pomóc jej poczuć się lepiej, zmniejszyć poziom odczuwanego przez nią stresu, znacząco poprawić nastrój i utrzymać ją w dobrym zdrowiu przez cały okres ciąży.
Mogą to być lekkie, nie wymagające dużego wysiłku aktywności, takie jak spacery, joga czy aerobik w wodzie. Wpływ na zdrowie mamy i rosnącego w jej brzuszku dziecka, ma również, co oczywiste, jej dieta. Mówi się, że w tym szczególnym czasie, mama powinna jeść za dwoje – i coś w tym jest, nawet kosztem przybrania przez nią na wadze. Jak jednak wiadomo, to nie waga w ciąży jest najważniejsza, ale prawidłowy rozwój dziecka, które potrzebuje dużo siły i energii od mamy. Ta zapewnić mu ją może poprzez spożywanie wartościowych produktów, takich jak owoce, warzywa, zboża, kasze, proteiny, itd.
Wartościowe produkty spożywcze pomogą zachować zdrowie mamie i dziecku. Dodatkowo, jedzenie – podobnie jak aktywność fizyczna – ma zbawienny wpływ na nastrój kobiety w ciąży. Dlatego warto pamiętać, by menu ciężarnej obfitowało w składniki, takie jak szpinak, brokuły, ziemniaki, jabłka, banany, ryż, pełnoziarniste pieczywo, zdrowe tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek czy awokado, jajka, fasolę, mięso z kurczaka czy wołowinę. Nie wolno zapominać także o witaminach, które dla kobiet w ciąży są czymś nieodzownym.
Codzienna dawka witamin, które zawierają między innymi kwas foliowy, może mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie mamy i prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli zażywanie witamin budzi jakiekolwiek obawy ze strony przyszłej mamy, powinna skonsultować się z lekarzem i porozmawiać z nim o swoich wątpliwościach. Ten z pewnością zasugeruje najwłaściwsze witaminy, które ciężarna powinna przyjmować. Zapomnieć natomiast, oczekująca na narodziny dziecka, powinna o kofeinie. Najlepiej byłoby, gdyby ciężarna trzymała się od niej z daleka w czasie ciąży.
Może mieć ona bowiem bardzo negatywny wpływ na dziecko, dlatego zdecydowanie lepiej będzie, jeśli mama jej sobie odmówi w zupełności na te kilka miesięcy. Kawę można natomiast zastąpić w takim wypadku opcjami bezkofeinowymi, czyli np. herbatą ziołową lub gorącą czekoladą. Prawdopodobnie nie trzeba w ogóle wspominać o całkowitej eliminacji papierosów i alkoholu z życia przyszłej mamy, jednak bywa, że ciężarne zapominają o pozbyciu się tych używek ze swojego życia na czas ciąży. Badania wykazują jasno, że palenie i picie są bardzo szkodliwe dla rozwijającego się w łonie dziecka.
Mogą one powodować nieodwracalne zmiany w jego organizmie, takie jak niska masa urodzeniowa, problemy z oddychaniem czy inne wady wrodzone. Dlatego też żadna oczekująca na narodziny swojego dziecka kobieta nie powinna sięgać po papierosy czy alkohol (odpowiedzialny za FAS i szereg innych problemów).
Mamom korzystających z tych używek, może się to wydawać zadaniem nierealnym do wykonania, jednak wcale takie nie jest. Wystarczy szczera rozmowa z lekarzem, który będzie w stanie tak pokierować ciężarną, by ta podjęła pierwsze kroki w kierunku porzucenia tych niebezpiecznych dla dziecka (i nie tylko!) używek. Przestrzegając tych wszystkich zasad, można mieć niemal stuprocentową pewność, że dziecko urodzi się nie tylko zdrowe, ale i silne.