Popularność projektów DIY sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się różne materiały i tkaniny. Można z nich uszyć samodzielnie m.in. komplety pościeli, prześcieradła, kocyki, zasłony czy ubrania, a także nadać nowe życie starym meblom. Jakie rodzaje tkanin wyróżniamy i jakie może być ich zastosowanie? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Rodzaj tkaniny a efekt końcowy

Wybór odpowiedniego materiału do szycia to podstawa sukcesu, gdyż dzięki niemu można zrealizować wybrany projekt. Może to być dekoracyjna poszewka na poduszkę, stylowe zasłony z lejącego materiału, a także kocyk dla dziecka z tkaniny Minky. Z kolei tkaniny obiciowe sprawią, że stary fotel zyska charakteru i będzie pasował do naszego wnętrza. Próbując własnoręcznie przygotować tekstylia, dekoracje czy ubrania, warto znać podstawowe rodzaje materiałów oraz ich zalety.

Podstawowe rodzaje tkanin

Tkaniny naturalne i sztuczne do produkcji odzieży i dekoracji tekstylnych

Podstawa to podział materiałów na te z włókien naturalnych – jak bawełna, len, jedwab czy kaszmir – lub chemicznych – jak popularny poliester lub akryl. Warto pamiętać, że naturalne tkaniny są zdrowsze dla skóry, mają lepsze parametry techniczne, czyli m.in. przepuszczalność powietrza. Pozwalają skórze oddychać i nie wywołują podrażnień czy alergii – z tego też powodu bawełna lub mieszanka bawełny z innymi tkaninami są powszechnie wykorzystywane jako tkaniny medyczne.

Tkaniny tapicerskie

Dużą popularnością cieszą się też różne tkaniny obiciowe, które można wykorzystać do renowacji mebli – m.in. fotela, pufy, krzesła itd. Popularnością cieszy się m.in. ekoskóra imitująca naturalną skórę zwierzęcą, ale także mikrofibra.

Tkaniny medyczne

Obecnie cieszą się dużą popularnością, gdyż są wykorzystywane do szycia odzieży dla personelu szpitali czy klinik, m.in. fartuchów medycznych. Połączenie bawełny i poliestru to daje tkaninę wytrzymałą na rozdzieranie, o niskiej kurczliwości, odporną na zagniecenia.

Tkaniny wodoodporne

Chcesz uszyć śpiwór, worek na buty, dekoracyjne poduszki lub inne akcesoria na taras albo ogród? Tkaniny wodoodporne będą idealne – można z nich sprawnie usunąć zabrudzenia wodą z mydłem. Do takich zastosowań warto wykorzystać m.in. materiał o nazwie Kodura – jego zalety to wysoka wytrzymałość i wodoodporność, gdyż posiada powłoką odpychającą wodę. Poza tym jest przyjemna w dotyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here