Boisz się jeździć po zmroku? Odczuwasz dyskomfort podczas pracy przy komputerze albo podczas czytania ulubionej książki? To mogą być jedne z powodów, które mogą sugerować rozpoczęcie terapii widzenia. Co to tak właściwie jest? Odpowiedź uzyskasz w tym artykule.

Co to jest terapia widzenia?

Terapia widzenia polega na odzyskaniu komfortu widzenia poprzez systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzrokowych. Dzięki temu mózg przyzwyczaja się do pewnych działań, które z czasem przyczyniają się do wykształcenia prawidłowych umiejętności prawidłowego widzenia. 

Rehabilitacja wzroku ma na celu:

 • usprawnienie widzenia stereoskopowego (obuocznego),
 • ulepszenie motoryki pacjenta (by uzyskać prawidłową równowagę),
 • polepszenie pracy mózgu (koncentracji),
 • świadomą kontrolę wzroku. 

terapia widzenia pozwoli odzyskać komfort widzenia

Specjaliści pomogą ci odzyskać komfort widzenia i zapewnią Ci profesjonalną pomoc

Dla kogo jest terapia widzenia?

Na rehabilitację wzroku można udać się w każdym wieku. Szczególną uwagę trzeba poświęcić dzieciom. Nie są one świadome swoich wad wzroku i jeśli dokuczają im różne bóle, to nie będą w stanie poinformować o tym swojego rodzica. Problemy ze wzrokiem u dziecka można rozpoznać po tym, że:

 • ma trudności z pisaniem oraz czytaniem,
 • trudno jest mu złapać równowagę,
 • nienaturalnie blisko podchodzi np. do telewizora albo nisko trzyma głowę nad książką,
 • ustawia głowę pod nietypowym kątem.

Jeśli zauważysz takie objawy u swojego malucha – udaj się z nim do okulisty. On w odpowiedni sposób zbada małego pacjenta oraz wystawi mu prawidłową diagnozę. Dzięki wdrożeniu terapii widzenia odpowiednio szybko Twoje dziecko nie będzie miało trudności w szkole oraz nie będzie czuło się odosobnione od rówieśników z tego powodu, że nie jest w stanie czegoś dostrzec. 

Co w przypadku osób dorosłych? Zacznijmy od tego, że terapia widzenia nie musi od razu wiązać się z wadą wzroku. Częstą przyczyną jest nieprawidłowa higiena wzroku. Wiele ludzi w związku z panującą sytuacją na świecie przeszło na tryb zdalny – czy to w pracy, czy w szkole. Zwiększyła się przez to ilość czasu, którą spędza się przed monitorem. To niestety wpływa na pogorszenie się wzroku. Na nieprawidłową higienę wzroku ma wpływ również przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz niewłaściwa dieta pozbawiona witamin i minerałów. Ludzie najczęściej nie są świadomi, że z ich wzrokiem jest coś nie tak, przez co bagatelizują różne objawy. 

Jeśli obserwujesz u siebie takie dolegliwości jak:

 • pieczenie, suchość oraz ból oczu,
 • trudności w koncentracji w szkole oraz w pracy (np. podczas pracy przy komputerze),
 • unikanie jazdy samochodem po zapadnięciu zmroku (jako kierowca),
 • bóle głowy,
 • dyskomfort podczas czytania, 

to powinieneś/powinnaś rozważyć wizytę u okulisty. Pomoże Ci on ustalić przyczynę Twoich dolegliwości i jeśli będzie taka potrzeba skieruje Cię na terapię widzenia pod okiem specjalisty takiego jak ortoptysta lub optometrysta. 

rehabilitacja wzroku pomoże rozwiązać problemy z bólem oczu

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy takie jak np. ból oczu, udaj się do okulisty. Może to być fakt rozpoczęcia terapii widzenia

Rehabilitacja wzroku jest też przydatna w takich przypadkach jak leczenie zeza (którym zajmuje się ortoptysta) oraz gdy pacjent boryka się z krótkowzrocznością czy bólami neurologicznymi, a także dla tych, którzy w przeszłości przeszli przez udar mózgu czy wylew. 

Rehabilitacja wzroku – kiedy przynosi efekty?

Terapia widzenia ma najwięcej sensu tylko wtedy, jeśli pacjent nie lekceważy wykonywania zadań i jest zmotywowany do działania. Specjalista powinien wyjaśnić sens ćwiczeń wzrokowych i uświadomić osobę, która zapisała się na terapię, jakie skutki przyniesie systematyczna praca. Dzięki temu pacjent będzie świadomy o sensie rehabilitacji wzroku. Będzie wiedział, że terapia pozwoli mu odzyskać komfort widzenia – codzienne czynności nie będą już mu sprawiały trudności, czytanie ulubionej książki przestanie wiązać się z bólem oczu, a jazda po zmroku nie będzie budziła strachu. 

Na koniec warto wspomnieć o tym, by pamiętać o regularnych wizytach u lekarza okulisty. Badania pozwolą na wcześniejsze wykrycie niebezpiecznych chorób oczu, które w najgorszych przypadkach mogą prowadzić do utraty wzroku. Warto monitorować swój stan zdrowia, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here