Trzymanie moczu zbyt długo jest szkodliwe dla zdrowia. W momencie gdy pęcherz moczowy jest pełny, ciało wysyła sygnał, że konieczne jest jego opróżnienie. Urolodzy ostrzegają, że długie trzymanie moczu prowadzi do licznych infekcji, a także może być czynnikiem rozwoju chorób.

Zdrowa dorosła osoba oddaje mocz kilka razy dziennie, rzecz jasna częstotliwość zależy od ilości spożytych wcześniej płynów, płci, a także w znacznej mierze od siły mięśni pęcherza. Trzymanie moczu przez dłuższy czas powoduje bardzo duży dyskomfort i niesie ze sobą ryzyko wystąpienia licznych schorzeń.

Trzymanie moczu a infekcje dróg moczowych

Gdy pojawia się uczucie potrzeby pójścia do łazienki, to nie wolno odciągać tej czynności w czasie. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu przez chwilę wstrzymamy mocz, ponieważ pewne potrzeby fizjologiczne wygodniej załatwia się w zaciszu domowej łazienki. Gorzej, gdy zbyt długie trzymanie moczu zaczyna stawać się regularnym nawykiem, bo przyzwyczajenie to może w przyszłości okazać się bardzo szkodliwe dla naszego organizmu i zdrowia.

Długie trzymanie moczu może niestety przyczynić się do rozwoju infekcji dróg moczowych, ponieważ bakterie znajdujące się w cewce moczowej mogą się przemieszczać wewnątrz organizmu. Im dłużej bakterie znajdują się w naszym organizmie, tym większe istnieje ryzyko, że przedostaną się w inne miejsca, a tym samym doprowadzą do powstania chorób układu moczowego.

Przetrzymywanie moczu ma negatywny wpływ na pęcherz

Długie i zbyt częste trzymanie moczu negatywnie wpływa na pęcherz moczowy, ponieważ znacznie go rozciąga. Standardowo w pęcherzu osoby dorosłej może się mieścić do 250 ml płynu, gdy jest on pełny, receptory wysyłają do mózgu informację o tym, że należy udać się do toalety. Jeśli zignorujemy te sygnały i nie opróżnimy pęcherza, płyny, które będą się w nim nadal gromadzić, poszerzą jego ścianki i w ten sposób powiększy się sam pęcherz moczowy. To może prowadzić do jego uszkodzenia i zaburzenia podstawowych funkcji oraz, co za tym idzie, pojawienia się wielu innych przykrych dolegliwości.

Powstrzymywanie się od wydalania moczu zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych. A powstają one na skutek krystalizowania się minerałów i ich soli. Usunięcie kamieni wiąże się ze znacznym bólem. Zatem lepiej zadbać o regularne wypróżnienie pęcherza moczowego, by usuwać z organizmu złogi mogące przyczyniać się do tworzenia kamieni nerkowych.

Nietrzymanie moczu – jak tuszować problem?

Osoby, które zdają sobie sprawę, że trzymanie moczu do momentu dojścia do toalety w ich przypadku jest niemożliwe, nie muszą się izolować i rezygnować z wychodzenia z domu. Obecnie do wyboru jest wiele produktów – wkładek, pieluchomajtek dla kobiet i mężczyzn itp. – które można zakładać i normalnie funkcjonować do momentu powrotu do zdrowia. Skutecznie pochłaniają mocz i tuszują nieprzyjemny zapach z tym związany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here