Kwestia wyboru firanki to mariaż funkcjonalności i stylu. Jak wybrać firanę biorąc pod uwagę styl wnętrza pokoju, usytuowanie okien oraz nasłonecznienia związanego z porą roku?

Wzór i krój firany a styl wnętrza

Obecnie nie ma większych problemów, by dobrać firankę do w zasadzie każdego stylu wnętrza. Wybór w sklepach jest naprawdę ogromny. Sklep firaneo.pl  posiada w asortymencie ponad 1000 rodzajów firan, dopasowanych do każdego typu pomieszczenia. Firanki nie są też dość tanim elementem dekoracji, dlatego można mieć 2 lub 3 komplety, które stosowane wymiennie, pozwolą w bardzo ławy sposób odmienić wizualnie wnętrze bez kosztownych remontów, przemalowywań czy zmiany mebli. To naprawdę zaskakujące, jak dużą zmianę można uzyskać, zmieniając tekstylia i aranżację okna w salonie czy sypialni.

Do wnętrz klasycznych oraz nowoczesnych najczęściej stosuje się firany proste, pozbawione dodatkowych upięć czy dodatkowych elementów. Wzór firany dobieramy do pozostałych elementów dekoracyjnych w salonie. Na przykład, jeśli w pokoju mamy dużo roślin, można wybrać firany z motywem kwiatowym. Jeśli wnętrze jest bardziej surowe – sprawdzą się firany z geometrycznymi elementami.

Przy wnętrzach bogato zdobionych,  nawiązujących do stylu romantycznego, kolonialnego czy francuskiego, można zastosować firanki z upięciami, falbanami i elementami dekoracyjnymi w postaci zwisających muszli czy kolorowych lambrekinów. Szczególnie elegancko wyglądają połączenia firan i zasłon nawiązujące do siebie stylem i wzorem.

Pora roku a gęstość firany

Styl i krój firany, to nie jedyne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając firany do salonu czy sypialni. Ważnym elementem jest też nasłonecznienie. Ilość słońca wpadającego do wnętrza mieszkania bardzo różni się w Polsce w zależności od pory roku. Przepisy mówią wyraźnie – przynajmniej jedno okno w mieszkaniu musi mieć zapewniony przynajmniej 3 godziny nasłonecznienia w dniach równonocy 21 marca i 21 września. Gdyby jednak całość doświetlenia sprowadzała się do 3 godzin dziennie, przez zaledwie jedno okno, to takie mieszkanie byłoby jednak i tak dość ciemne. Z reguły zatem słońca mamy nieco więcej, a niekiedy nawet zbyt dużo. Firany pozwalają w optymalny sposób blokować zbyt dużą ilość światła, ale w pomieszczeniach o ekspozycji północnej, zimą przy gęstych firanach może być nadmiernie ponuro i ciemno.

Przeszklenia od południa to duża ilość światła słonecznego. W lecie warto w salonie od południowej strony zastosować gęstsze firany, które przytłumią nieco ilość światła. Zimą jednak warto zmienić je na mniej zakrywające bądź nawet – o ile nie stoi to w sprzeczności z zachowaniem prywatności – odsłonić okno przynajmniej w części, po to, by słońce mogło nieco nagrzać pomieszczenie. Dzięki temu nasze rachunki za ogrzewanie mogą się odrobinę zmniejszyć.

W salonie, w którym okna wychodzą na północ, firanki powinny być lekkie, zwiewne i nie blokować nadmiernie światła, bo pomieszczenie i tak jest dość ciemne. Dobrym pomysłem są firany panelowe, które przez to, że są pozbawione marszczeń, nie blokują światłą, a jednocześnie zapewniają pełną prywatność. Inną opcją są makarony, które również należą do lekkich firan bądź firany z woalu, który jest gęsty i blokuje widoczność, ale dzięki temu, ze firana nie ma gęstego wzoru, nie zaciemnia pomieszczenia.

W pokoju, którego okna wychodzą na wschód lub zachód, gęstość i rodzaj firanki trzeba dobrać w zależności od funkcji pokoju i tego, o jakiej porze dnia w nim przebywamy. Jeśli w sypialni i tak zaciągamy na noc zasłony, to firany nie muszą być gęste, ale jeśli ich nie stosujemy, a okno mamy od wschodu, najlepsze będą żakardowe firanki, które przytłumią nieco ilość słońca.

Za każdym razem przed zakupem firany przemyśl zatem to, na jaką stronę świata wychodzi okno w pokoju oraz jak użytkujesz pomieszczenie.

W sklepach internetowych takich jak https://firaneo.pl/firany-do-salonu znajdziesz bogaty wybór firanek i zasłon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here